Найголовніше "паливо" для підтримки лояльності до компанії - це вчасно виплачена висока зарплата.
Доходи і стабільність
Аналітики сайту rabota.ua задалися питанням: чи утримують українські роботодавці співробітників на роботі, і якщо так, то чим?
В ході опитування з'ясувалося, що найголовніше "паливо" для підтримки лояльності до компанії - це висока зарплата, яку до того ж виплачують вчасно. І якщо в минулому році саме це питання було вкрай важливий для 66% українських співробітників, то в цьому році частка тих, хто ставить зарплату на перше місце, перетнула позначку в 70%.
"Кар'єрний питання" підріс на відсоток, а цікава робота - на 3%. При цьому важливість навчання і розвитку для українців знизилася на 6%. Аналітики припустили, що це сталося через те, що далеко не завжди навчання означає надбавку до зарплати або можливість застосувати свої знання на практиці (докладніше див. Інфографіку).
Велика різниця
Завершив рейтинг мотиваторів соціальний пакет. Експерти кажуть, що таке зовсім невелику увагу цьому, безумовно, важливого пункту приділяється з двох причин. По-перше, в українських компаніях він дуже обмежений. По-друге, не те що здобувачі, але навіть багато роботодавців плутають соцпакет і соцгарантії.
Отже, іноді в компанії готові оплачувати співробітникам проїзд, мобільний зв'язок або професійне навчання. Все це приємні дрібниці, але за великим рахунком соцпакетом вони не є: це скоріше відшкодування особистих коштів, які співробітники витратили на благо компанії.
Нерідко роботодавці називають соціальним пакетом оплату лікарняних, оплачувану відпустку, оплату декретної відпустки і навіть відрахування до Пенсійного фонду. Але це теж не соцпакет, а соцгарантії, які означають, що компанія працює відповідно до вимог трудового законодавства. Тобто все це не додаткові бонуси, а ваше законне право.
Що ж таке соцпакет?
Експерти кажуть, що його складові різноманітні і індивідуальні для кожної компанії. У цей пакет можуть входити безкоштовне харчування, корпоративне авто, оплата туристичних путівок, абонементи в спортзали і навіть оренда житла для іногородніх. Ось це і є ті самі конкурентні переваги, які повинні підвищувати лояльність до компанії, а значить, залучати та утримувати співробітників.
Зі зрозумілих причин співробітники віддають перевагу більш високу зарплату, а не соціального пакету. Адже пільги, пропоновані компанією, можуть бути затребувані конкретним співробітником далеко не завжди. Скажімо, якщо людина звикла до певного харчування, він не буде харчуватися в їдальні. Та й абонемент у фітнес-клуб часто стає викинутими грошима - якщо людина не хоче займатися спортом, його не заманиш в зал навіть "безкоштовний сир".
Проте, кажуть експерти, наявність хорошого соцпакета багато говорить про компанії. І нерідко турбота про комфорт співробітників і приємна атмосфера стають більш цінними, ніж невелика надбавка до зарплати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні раптово "просіли" долар та євро
Якщо вирішив звільнитися ...
Виходячи з усього вищесказаного, стає очевидно: головний драйвер до зміни місця роботи - проблеми з зарплатою. Друге місце займає відсутність взаєморозуміння з керівництвом, а на третьому - відсутність кар'єрного росту.
Це ж опитування порталу показав: чверть роботодавців (в торішньому опитуванні таких було всього 14%) намагаються робити все можливе для утримання своїх співробітників. Тобто тенденція поліпшення наявності. Відповідно, зменшився відсоток респондентів, впевнених в тому, що компанія не зацікавлена в утриманні персоналу.
У чотирьох з десяти компаній проводяться опитування співробітників, щоб дізнатися, наскільки вони задоволені роботою і що хотіли б поміняти. І якщо в половині випадків за результатами цих опитувань нічого не робиться, то 18% роботодавців все ж, за результатами цих опитувань, намагаються йти назустріч побажанням підлеглих і покращувати умови праці.
Що стосується спроб утримати працівника, коли він вже прийняв рішення про звільнення, то їх також стало більше - 34% проти минулорічних 27%.
При цьому четверо з десяти співробітників відзначають: в їхніх компаніях проводяться так звані вихідні інтерв'ю, щоб з'ясувати, з яких причин співробітник вирішив звільнитися.
Компетентно
"Навіть при відсутності грошей можна прекрасно мотивувати співробітників"
- Не дивлячись на те що найпопулярніший спосіб мотивації - гідна зарплата, далеко не завжди тільки оплата праці може стати достатньою причиною для того, щоб людина тримався за роботу, - зазначила "КП" в Україні "директор агентства Assis-HR Анна БЕЗАН. - Існує безліч способів мотивації, і залежать вони як від настрою і бажання роботодавця, так і від фінансових можливостей компанії. Наприклад, в іноземних та IT-компаніях популярно дарувати співробітникам абонементи у фітнес-клуби, СПА і т. д. Досить популярно і додаткове обу ення - важливо, щоб воно співробітнику було не тільки потрібно, але і цікаво. Якщо матеріальних можливостей для мотивації немає, можна обійтися і без грошей - було б бажання! Наприклад, провести конкурс "Кращий співробітник", за підсумками якого зовсім необов'язково видавати премію - можна обійтися і сертифікатом. можна просто хвалити співробітників за добре зроблену роботу - люди це дуже цінують. Якщо начальник не забуватиме хоча б на словах вітати підлеглих з днем народження, це теж йде в "скарбничку" компанії: підлеглі розуміють, що про н х пам'ятають і вони небайдужі. Дуже потужний мотиватор - лояльне ставлення роботодавця до графіка роботи. Якщо співробітник розуміє, що він може домовитися про трохи зміщеному робочий день, при необхідності піти на годину раніше і розраховувати на повний робочий день під час екзаменаційної сесії або, наприклад, за сімейними обставинами, то він буде триматися за таку роботу обома руками.