Як "збільшити" свої статки на пенсії.
"Щоб відчувати себе потрібним"
На питання "чи варто працювати на пенсії" так і напрошується відповідь "не варто!". Адже пенсія тому і називається заслуженим відпочинком, що людина її заслужив.
З іншого боку, очевидно: якби було все так однозначно, це питання взагалі не стояло б! А раз він виник, то, ймовірно, є люди, яким це необхідно. І справа не тільки в тому, що чимало українських пенсіонерів не мають фінансової можливості не працювати. Є й інші причини.
Наприклад, у моєї сусідки Марини Георгіївни колись була велика дружна сім'я - чоловік, двоє дітей. Дочка вийшла заміж і поїхала відразу після інституту. 5 років тому помер чоловік, а в минулому році син з дружиною поїхали в Польщу на заробітки. Онуки вже теж дорослі - у всіх своя життя. Ось так і залишилася Марина Георгіївна абсолютно одна.
- Раніше мені замовляли роботу в проектному інституті, з якого я йшла на пенсію, - каже пенсіонерка. - Гроші платили цілком пристойні, але мені здається, я б і безкоштовно працювала - це так важливо відчувати себе комусь потрібною. Зараз замовлень немає, і я знайшла собі інше заняття - іноді доглядають за дитиною сусідів. Їм зручно: до мене можна звернутися практично в будь-який час, я завжди вільна. А мені приємно, до того ж хлопчисько - дуже хороший!
Куди податися?
Словом, поняття "заслужений відпочинок" кожен пенсіонер сприймає по-своєму: хтось присвячує себе онукам, хтось не вилазить з городу і дачі, а хтось не збавляє обертів і навіть на пенсії намагається підробляти і заробляти! Фахівці Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна розбиралися, в яких професіях можуть себе реалізувати люди поважного віку.
Експерти порталу кажуть, що в якійсь мірі підробіток для людей на пенсії багато в чому перетинається з роботою для молодої мами в декреті - можна заробляти на хобі: в'язати, шити, пекти торти, вирощувати кімнатні рослини на продаж. Але справа в тому, що не кожна людина у віці має прибуткове улюблене заняття, і, тим більше, далеко не кожна літня людина готова вдосконалюватися в тому, що роками робив по-своєму.
Проте існують кілька видів заробітку, де людям з досвідом віддають перевагу.
1. Няні. Батьків готові довірити свою дитину людині, виростили своїх дітей і має онуків. А "просунутість" в умінні поводитися з комп'ютером та інтернетом суттєво підвищить конкурентоспроможність на ринку. Зрозуміло, ця робота підходить тим, хто любить дітей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тиск гривні: Бензин почав дешевшати на АЗС
2. Репетитор. Досвід іноді виявляється важливіше володіння новітніми методиками. Підходить для вчителів і викладачів вузів.
3. Бухгалтер. У цьому випадку без профільної освіти та навичок володіння комп'ютером не обійтися.
4. Касири в супермаркеті. Спеціальна освіта не потрібно, але зате будуть потрібні висока стресостійкість і здатність швидко навчатися.
5. Охоронці, нічні сторожа. На ці вакансії воліють приймати відставних військових.
7. Кур'єри. Тут, як і в попередній вакансії, важлива фізична витривалість і міцне здоров'я.
8. Консьєрж, вахтер, гардеробник. Не потрібно ніяких спеціальних навичок, і ніякої особливої фізичної витривалості.
9. Консультації. Фахівці в вузьких сферах можуть надавати консультаційні послуги.
При цьому експерти порталу нагадують: пошук роботи - завжди стрес, а в поважному віці - особливо. Адже людині знову доводиться доводити свою спроможність і профпридатність.
Психологи радять, по-перше, відразу налаштуватися на тривалі пошуки. Якщо вдасться знайти місце до душі за кілька днів - тим краще. А якщо пошук затягнеться на кілька місяців - ви вже будете готові.
По-друге, має сенс подумки прорепетирувати всі варіанти діалогу з роботодавцем, щоб він не застав вас зненацька несподіваним запитанням.
По-третє, слід підготувати себе до відмов і заспокоїтися: адже з кожним новим співбесідою у вас додається досвіду!
І найголовніша порада: якщо роботодавець молодше вас, не демонструйте свою перевагу. І тоді ви неодмінно знайдете ще одне "місце під сонцем", і нова робота стане улюбленою і прибутковою.