27 лютого Конституційний Суд України (КСУ) визнав неконституційним стягування податку з пенсіонерів. Що означає цей вердикт Феміди? І чи зможуть люди тепер повернути сплачені в бюджет свої «кровні»?
За фактом, на момент прийняття вердикту КСУ це стосувалося тих, хто отримував пенсію в розмірі понад 13,6 тисячі гривень. Таких «заможних» пенсіонерів в Україні налічується не більше 120 тисяч чоловік. Судді обгрунтували своє рішення тим, що оподаткування пенсії порушує справедливий підхід до її встановлення з урахуванням співвідношення страхового стажу та розміру заробітної плати застрахованої особи, оскільки призводить до зменшення фактичного розміру виплати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тиск гривні: Бензин почав дешевшати на АЗС
Не варто забувати і про те, що за весь час дії законодавства з оподаткування пенсій відрахування в бюджет стягувалися не тільки з 120 тисяч осіб, а й свого часу з пенсіонерів, які отримували понад три мінімальних зарплат або понад 3,6 тисячі гривень. Таких громадян налічувалося близько 3 млн. Чоловік. Виникає справедливе запитання: якщо суд визнав цю норму неконституційною, то українці мають право вимагати компенсації за сплачені ними податки?
Більшість юристів впевнені, що нічого не вийде. Адже закон, визнаний неконституційним, втрачає свою силу з моменту прийняття такого рішення Конституційним Судом. Тобто вердикт суду зворотної сили не має. Пенсіонери, звичайно, можуть звернутися з відповідною заявою до Податкової інспекції, але, швидше за все, у виплаті компенсації їм відмовлять. Ось якби судді КСУ послалися на порушення статті 22 Конституції України і визнали, що законодавча норма про введення пенсійного оподаткування звужує існуючі права громадян, тоді зробити це було б простіше.
Втім, експерти прогнозують, що судові позови від пенсіонерів будуть. А прийме Феміда рішення на їхню користь чи ні, покаже час. Якщо, звичайно, вони підуть до судів. Адже для відкриття судочинства доведеться заплатити тисячу гривень судового збору.