Всі громадяни України, в тому числі і внутрішньо переміщені особи, у разі смерті родича можуть отримати виплату його недоотриманої пенсії та допомогу на поховання.
Про те, що це за виплати, а також куди і в який термін потрібно звернутися, роз’яснили фахівці Пенсійного фонду України та юристи Громадської організації «Донбас-SOS».
У разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Якщо за життя людина отримувала пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», допомога на поховання виплачується у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Якщо місцем проживання (реєстрації) особи, яка здійснила поховання, є тимчасово неконтрольована українською владою територія, то їй необхідно мати довідку про взяття її на облік як переміщеної особи, яка видається органами соціального захисту населення.
Також наголошується, що встановленням факту смерті людини, якщо вона померла на непідконтрольній території, є витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (довідки про смерть, видані в «Л/ДНР», недійсні). Для встановлення факту смерті передбачена судова процедура.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Середня зарплата українців зросла майже на 30%
Такі заяви розглядаються за скороченою процедурою у найкоротші терміни, протягом декількох діб. Суд сам направить у відділ РАЦС своє рішення, а там вже в установленому порядку зареєструють факт смерті і видадуть свідоцтво.
Недоотримана пенсія отримується в порядку спадкування. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса та отримати за результатами розгляду справи свідоцтво про смерть.
Максимальний термін звернення за одержанням недоотриманої пенсії прямо через Пенсійний фонд України – шість місяців. Після нього кошти входять до складу спадщини. Граничний термін звернення за допомогою на поховання не встановлено.