Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Багато українців можуть залишитися без пенсій у майбутньому

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: пенсії

  Українці з наступного року відчують на собі зворотний бік пенсійної реформи. Разом із осучасненням пенсій і новим правилом перерахунку виплат посилили і вимоги. Не напрацював 26 років стажу - немає пенсії в 60 років. Поступово "норма" буде посилюватися. Доти, доки у 2028-му тільки 55% українців вийдуть на "заслужений відпочинок" вчасно. Решті доведеться працювати до 63 і 65 років.

  6939_98798.jpg (69.04 Kb)

  Хто не отримає пенсію в Україні і що робити, якщо немає стажу.

  Чому заробити стаж стало складніше
  Сучасні українці в кращому випадку починають працювати у 21 рік, розповідають в Інституті демографії та соціальних досліджень. Згодом ця цифра буде зсуватися. Якщо ще кілька років тому школу закінчували у 16-17 років (пропускали 4 клас), зараз багатьом випускникам - 18. Якщо до цієї цифри додати п'ять років у виші, то трудові будні "світять" тільки з 23 років. У той же час лікарі можуть отримати повну медичну освіту тільки до 25-26 років. За новими правилами останні зовсім не зможуть претендувати на пенсію в 60 років.

  Так, якщо починаючи з 26 років безперервно працювати, то до 60 років буде всього лише 34 роки стажу. Отже, вийти на пенсію можна буде тільки в 63 (або докупити один рік стажу). Як уже писав OBOZREVATEL, наступного року в 65 років на пенсію вийдуть українці, у яких щонайменше 15 років трудового стажу (мінімальна вимога до них не буде змінюватися). У 63 роки - від 16 років стажу, в 60 років - від 26 років стажу. Останні дві "межі" будуть зрушуватися доти, доки в 63 роки на пенсію не виходитимуть українці, які офіційно відпрацювали більше 25 років, а в 60 - понад 35 років. Причому час навчання у виші за стаж не враховується.

  HR-експерт Олександр Білоус зазначає: сучасні українці рідко затримуються на одному місці на все життя, роботу часто змінюють, тому проблеми з пенсією можуть виникнути у багатьох. "За все життя може легко набратися три-чотири роки, коли офіційно ніде не влаштований. Це може бути перерва в роботі у зв'язку з народженням дитини, може бути треба на якийсь час зайнятися своїм здоров'ям. Це можуть бути абсолютно різні причини", - пояснює експерт.

  Такі оцінки сходяться і з прогнозом Міністерства соціальної політики. Так, чиновники підрахували: через 10 років тільки 55% 60-річних українців отримають пенсію. Решта повинна буде продовжити кар'єру мінімум ще на три роки. Експерт у сфері пенсійного забезпечення, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних дослідження Лідія Ткаченко також погоджується: ситуація з кількістю стажу буде посилюватися. І чим більше стажу після 2004 року - тим менше тобі пощастило.

  У нас з 2004 року враховується тільки той стаж, коли платили внески. Якщо раніше зарплату могли і не платити, але книжка перебувала на зберіганні у підприємстві, стаж враховувався. Після 2004 року зараховуватимуть тільки ті роки, коли отримував зарплату і платив внески", - розповідає вчена. Як пояснює експерт, якщо раніше вузи закінчували в 21 рік і на той момент вже мали 4-5 років стажу, зараз дипломи отримують ближче до 23-24 років.

  Як не залишитися без пенсії
  Українці повинні замислитися про своє майбутнє на пенсії - відмовитися від роботи без оформлення, стежити за тим, щоб роботодавець платив внески і податки і змінити підхід до зайнятості. За оцінками Інституту демографії, в найближчі 10 років середня тривалість стажу може скоротитися на 3 роки. Пенсійна реформа повинна підштовхнути українців вже в молодому віці замислитися над тим, як заробити на пенсію. Довгі перерви в роботі, "сіра зайнятість", нелегальні заробітки за кордоном - все це позбавляє шансу вийти на заслужений відпочинок у 60 років.

  За словами Андрія Реви, з наступного року в Україні запустять накопичувальний рівень пенсійної системи. Роль офіційного працевлаштування та "білої" зарплати зросте. Після другого кроку реформи на високу пенсію зможуть претендувати лише ті українці, які справно платили податки і не приховували частину заробітної плати. Решта ж зможуть претендувати на мінімальну пенсію. На даний момент це 1373 грн.

  До слова, українці, які не заробили і 15 років стажу, зовсім претендувати на пенсію не можуть. Однак за законом, якщо у них немає іншого доходу, вони можуть звернутися до органів соціального захисту та, досягнувши пенсійного віку, отримувати "компенсацію" - різницю між реальним доходом і прожитковим мінімум. Для тих, хто ніде не працює і живе сам, це ті самі 1373 грн. Щоправда, в такому випадку доведеться доводити, що додаткових доходів дійсно немає.

  Пенсійна реформа в Україні ввела нові правила для пенсіонерів. З одного боку, правила щорічної індексації змінили, а з іншого - посилили правила. Наступні 10 років для багатьох українців - можливість "доопрацювати" стаж і замислитися над офіційним працевлаштуванням і "білою" зарплатою. Причому чим раніше вирішити це питання, тим більше шансів зустріти гідну старість.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Анонсовано вихід кросівок Nike Adaptive, що самі зашнуровуються (ФОТО) Анонсовано вихід кросівок Nike Adaptive, що самі зашнуровуються (ФОТО)
Компанія Nike в ході оголошення результатів за другу чверть поточного фінансового року (була закрита 30 листопада) поділилася планами щодо випуску нов...
Топ-недооцінені телефони 2018 року Топ-недооцінені телефони 2018 року
2018 рік був сповнений вдалих смартфонів, які підкорили світ своїм дизайном, потужністю, можливостями фотокамер, дисплеїв та іншими революційними ново...
Puma випустила Puma випустила "розумні" кросівки
Німецька компанія Puma випустила “розумні” кросівки RS-Computer. Такі випускали 1986-го.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми