В Україні майже 3 млн пенсіонерів отримують мінімальні виплати — приблизно 1,5 тис. грн. На таку саму пенсію у майбутньому можуть розраховувати українці з зарплатами нижче середніх.
У міністерстві соцполітики вважають, що проблема в низьких зарплатах. Водночас у формулі, за якою нараховують пенсію, головну роль має розмір зарплати, а не стаж. Так, пропрацювавши 40 років із зарплатою приблизно 5 тис. грн, пенсія буде на рівні 1489 грн.
Раніше, за формулою, за кожен відпрацьований рік давали 1,35% від розрахункового заробітку. Зараз — 1%. Так, за зарплати 7,7 тис. грн і 35 роках стажу за діючими правилами можна отримати 1855 грн пенсії. За "старим" коефіцієнтом - 2505 грн.
"Сама пенсійна реформа - це дзеркало, яке відбило соціально-економічні реалії, як жили й працювали люди. Йдеться про реалії Радянського Союзу. Вони, на жаль, не були справедливими й люди, які довго працювали й отримували маленьку зарплату, на виході отримали маленьку пенсію. Це не тому, що реформа погана, або формула неправильна, а тому, що тоді була соціальна несправедливість", - запевняє міністр соцполітики Андрій Рева.
За словами віце-прем'єра Павла Розенка, підвищення пенсій тим, хто має великий трудовий стаж, але маленькі заробітні плати - це наступний етап пенсійної реформи. Для цього необхідно внести зміни до чинного законодавства.
Водночас у міністерстві кажуть, що формулу змінювати не будуть. Адже правила виходу на пенсію повинні бути однаковими для всіх. Імовірно дозволять не знижувати коефіцієнт оцінки заробітку тоді, коли пенсіонер продовжив працювати, однак отримує менше, ніж раніше. Або ж будуть автоматично підвищувати стаж тим, хто працює на пенсії.