Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Чи стануть затримки пенсій в Україні системними

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: пенсії

    Експерти вважають, що причина відсутності пенсійних грошей - дефіцит бюджету.

    5451_98798.jpg (69.04 Kb)

    У липні вперше за багато років сталася затримка з виплатами пенсій. До 18 липня люди отримували гроші за графіком, але потім виплати припинилися на цілий тиждень, а в деяких регіонах на 10 днів. Причому "пенсійні" гроші не надходили не тільки в відділення "Укрпошти", але і на банківські картки людей.

    25-27 липня виплата пенсій відновилася. Серпневі пенсії теж почали виплачувати по графіку. Але чи не повториться липнева ситуація найближчим часом?

    Чому затримали пенсії
    Причини того, що сталося називали і називають різні. Спочатку все намагалися пояснити збоями в роботі Пенсійного фонду. Наприклад, в "Укрпошті" липневі невиплати назвали "технічними затримками" і пояснили, що це пов'язано з "тимчасовими технічними неполадками в Пенсійному фонді".

    25 липня на сайті Пенсійного фонду було розміщено звернення глави ПФУ Олексія Зарудного з вибаченнями, яке, здавалося б, підтверджувало цю версію.

    "Звертаюся до тих з Вас, хто в останні дні отримує свою пенсію із запізненням і приношу за ці незручності свої особисті вибачення. Повідомляю Вам, що ситуація з виплатою пенсій нормалізується ... Надалі Пенсійний фонд України вживатиме всіх необхідних заходів, щоб не допустити будь-яких збоїв з виплатою пенсій, забезпечити своєчасну їх виплату, як це було протягом останніх років", – говорилося в заяві глави ПФУ.

    Однак паралельно була озвучена інша причина: касовий розрив. Простими словами, затримки з виплатами були викликані тим, що з бюджету на рахунки Пенсійного фонду кілька днів не надходили гроші. А основним джерелом наповнення ПФУ є єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

    "Ми будемо надавати позики для виплати пенсій, щоб покрити короткострокові касові розриви надходжень ЄСВ", – заявила під час "паузи" в пенсійних виплатах глава Держказначейства Тетяна Слюз.

    Про "касовий розрив" як причину невиплати пенсій заявив 27 липня і прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

    Через кілька днів були оприлюднені дані по виконанню державного бюджету. Які свідчили про те, що за станом на кінець червня дефіцит бюджету складав близько 10 млрд грн.

    Нагадаємо, в 2017 році до кінця першого півріччя надходження до бюджету набагато перевищували запланований показник: профіцит становив близько 30 млрд грн. А ось під кінець року намітилася "діра" розміром 3,4 млрд грн.

    Якими будуть результати 2018 року, якщо вже до літа в бюджет недозібраних 10 млрд грн, - уявити важко. В уряді вже звучали думки про секвестр бюджету ("урізання" витрат за деякими статтями). Але пізніше в. о. міністра фінансів Оксана Макарова заявила, що для секвестру бюджету немає причин.

    Експерти: затримки можуть бути і далі
    Експерти кажуть, що основна причина липневих невиплат - проблема з наповненням бюджетом. А це означає, що такі ситуації можуть повторюватися.

    "Такі ризики існують, тому що в державному бюджеті не вистачає грошей. У нас не виконується план по надходженню коштів до держбюджету, і навряд чи щось зміниться в найближчому майбутньому. Так що Пенсійний фонд не знає, чи дадуть вчасно дотації. Якщо їх затримають – знову будуть затримки з виплатами.

    Є надія, що в цьому місяці керівництво заздалегідь вживе заходів, не відкладаючи до останнього. Є два джерела надходжень: державні цінні папери і податки НБУ за поточний рік. Зараз Нацбанк частково вже заплатив їх. Цінні папери розміщують. Але щоб в майбутньому не було перебоїв, потрібно або брати кредити, або проводити емісію, інших шляхів немає", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

    Економічний експерт Тарас Козак також вважає основною причиною затримок з пенсійними виплатами проблеми з бюджетом. Однак спочатку їх намагалися приховати, чим і пояснюється різноманіття названих причин.

    "Спочатку йшлося про якісь технічні питання, тому що ніхто не хотів визнати, що в Пенсійному фонді не вистачало грошей для виплат пенсій. Тому що зрозуміло, що це удар по Пенсійному фонду, по Мінфіну, по уряду. І намагалися приховати причину, посилаючись на якісь технічні питання", - пояснює розбіжність версій Тарас Козак.

    Однак експерт вважає, що в уряді постараються зробити все можливе, щоб не допустити повторення липневої ситуації.

    "Теоретично ситуація може повторюватися, тому що в цьому році бюджет не виконується. Але я думаю, цьому питанню буде приділятися особлива увага. Тому що, по-перше, такі збої створюють проблеми великій кількості людей, по-друге, це передвиборний рік, і подібні ситуації дуже б'ють по електоральних настроях. І по-третє, через ті заходи, які вживає уряд (розміщення ОВДП і ін.) поки грошей має вистачити, я не думаю, що до жовтня будуть проблеми. А ось в жовтні таке може статися, якщо стане відомо, що МВФ не дає нам наступний кредит. В такому випадку ми не зможемо взяти дешеві кредити і у інших фінансових структур і держав. Тому що всі вони чекають, щоб Україна виконала умови МВФ. Від цього залежить і фінансова допомога Світового банку, Європейського Союзу та допомогу від інших держав", – пояснює Тарас Козак.

    У Пенсійному фонді нам не змогли з упевненістю сказати, що в липні не виникне проблем з пенсіями. Однак запевнили, що поки надходження в ПФУ йдуть регулярно, і виплати пенсій здійснюються за планом.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми