Робота. Зарплата. Пенсії, Продукти харчування Автор: RomanK Друкувати

Скільки часу працює українець, щоб заробити на обід

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: робота, суспільство, продукти харчування

  Експерти називають оплату праці в країні низькою і ратують за погодинний облік.

  4010_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)


  Середня зарплата в Україні дозволяє заробити на бігмак (54 грн) за 50 хвилин. Саме такий індекс часто використовують в інших країнах, тим більше що коштує цей глобальний сендвіч по всьому світу по-різному. А ось розкид за професіями в Україні великий – в 6,5 рази між найвищими заробітками і найнижчими.

  26_5c88da7c0d000.png (320.88 Kb)

  Як видно з інфографіки, зараз найменше доводиться працювати "на бігмак" авіаторам, всього 12 хвилин. Але, за словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, цей показник не є репрезентативним, оскільки льотчиків у нас кілька тисяч з майже 8 млн осіб, офіційно працюють за наймом. Тому орієнтуватися варто на більш масові професії. У цьому випадку представники найбільш високооплачуваних професій – це банкіри і айтішники – витрачають на заробляння "бутерброда" приблизно стільки ж часу, скільки в країнах Євросоюзу витрачають ті, хто отримує мінімальну зарплату. Український робітник у середньому повинен працювати для цього три чверті години, тобто його зарплата за західноєвропейськими мірками в 1,5 рази нижче мінімально допустимої. А ось представники найменш низькооплачуваних професій, перш за все це бюджетники – медики, працівники культури, працюють "на бігмак" в рази більше, ніж отримують мінзарплату на Заході.

  Думка експертів
  По словам Пендзина, средняя почасовая зарплата, рассчитанная Госстатистики, правильно отражает заработки в бюджетной сфере, в промышленности и частично в банковском секторе.

  "В IT-секторі реальні доходи набагато вище, оскільки багато програмістів оформлені як підприємці, – роз'яснив Пендзин. – Також в 2-3 рази занижені заробітки в агросекторі і сервісі. Тому реальна картина більш райдужна для громадянина і менш райдужна для держави".

  Як роз'яснила нам HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна, погодинно трудяться люди з гнучким графіком роботи: оператори контакт-центрів, вантажники, співробітники громадського харчування. У загальній кількості працівників це близько 10%, решта мають тверді оклади, плюс премії, бонуси.

  "Роботодавці мало зацікавлені на перехід до погодинки, адже можуть встановити мінімальні оклади, а решту доплачувати в конверті", – аналізує експерт.

  А ось глава Нацради економічного розвитку Олексій Дорошенко впевнений, що Україна повинна якомога швидше перейти від помісячного до погодинної оплати праці, як в ЄС:

  "У розвинених країнах все знають, скільки коштує година оплати праці тієї чи іншої професії. Якщо перейдемо і ми – і працівник, і роботодавець стануть краще рахувати свої гроші, це суттєво вплине на рівень оплати праці".

  В Данії – 16 хвилин, в Мексиці – 6 годин
  А ось ті, хто заробляє в Україні по мінімуму, виглядають краще "мінімальщиків" з країн третього світу. Нагадаємо: з 1 січня 2019 р у нас не можна платити найманим працівникам менше 25,13 грн на годину ($ 0,95 за нинішнім курсом) при погодинній оплаті (+2,72 грн в порівнянні з груднем 2018 р.), щоб в середньому за місяць у них вийшла мінзарплата 4173 грн. При такому заробітку українці для оплати бігмака треба працюватимуть 2 години 9 хв. А наприклад, мексиканцю (мінзарплата $ 0,57 на годину) треба працювати 4 години 40 хв., індусу з мінзарплатою $ 0,6 в годину – 2 години 53 хв. У більшості країн Західної Європи, а також в Японії і Канаді, щоб заробити "на бутерброд", маючи погодинну мінзарплату, треба працювати в середньому півгодини. Крім Данії, де для цього потрібно всього 16 хв., і Англії – 18 хв. У США, батьківщині бігмаків, щоб на нього заробити, треба бути зайнятим на найманій роботі 41 хвилину. До речі, за даними Держстатистики України, на грудень 2018 року мінімальну зарплату у нас отримували 5,7%, а до 4000 грн (трохи нижче нинішньої мінімалки) мали майже 18% офіційно працюючих за наймом, або 1,32 млн осіб.

  Нагадаємо, віце-прем'єр-міністр Павло Розенко вважає, що в Україні є можливість досягти за підсумками 2019 роки середньої заробітної плати в 12 тисяч гривень. За словами чиновника, праця людини в Україні недооцінена.

  Як повідомлялося, в цілому по Україні за підсумками січня-2019 середня зарплата в січні склала 9223 гривень. У порівнянні з січнем 2018 року цей показник зріс на 19,6%. Втім, в грудні-2018 середня зарплата становила 10 573 грн. Таким чином, за місяць зарплата зменшилася на 13,6%. Велику роль в цьому відіграє сезонний фактор, тому що традиційно в грудні багато українців отримують доплати.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Браузер Internet Explorer припинив існування Браузер Internet Explorer припинив існування
Microsoft з 15 червня припинила підтримку браузера Internet Explorer (IE). Корпорація офіційно визнала його «застарілим».
Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми