Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Навіщо і кому потрібна 13-та пенсія

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: пенсії

  Березневий перерахунок пенсій дозволив збільшити середній розмір пенсії з 2,6 до 3 тис. грн. Підвищення стосується більшості пенсіонерів, але далеко не всіх. Так, до 2 млн українців із повним стажем, замість підвищення виплати щомісяця, отримали разову виплату двома порціями по 1,2 тис. грн.

  0164_98798.jpg (69.04 Kb)

  Гроші отримали за рахунок додаткового ресурсу від розмитнення "євроблях", однак глобально проблему це не вирішило. Після реформи у розрахунку пенсії зменшили роль стажу, в результаті майже 2 млн українців, які відпрацювали 35 років (чоловіки) і 30 років (жінки) все одно мають близьку до мінімальної пенсію. Тобто приблизно 1,5 тис. грн.

  Один із варіантів, який раніше озвучували в Міністерстві соціальної політики, – скористатися нормою закону, згідно з якою українці старше 65 років і з повним стажем повинні отримувати щонайменше 40% мінімальної зарплати. Нині це до 1,7 тис. грн. Але і тут є декілька проблем. По-перше, від 60 до 65 років такі пенсіонери все одно залишатимуться з низькими виплатами. По-друге, щоб це дійсно збільшило рівень добробуту, в Україні повинна бути більш висока мінімальна зарплата.

  Формулу розрахунку пенсій у Кабміні міняти не планують. Мовляв, це поставить українців у нерівні умови. Уже декілька тижнів чиновники обговорюють ще один варіант вирішення – 13-та пенсія. Уряд вже готує розрахунки, скільки це буде коштувати і чи є на це гроші.

  А днями віце-прем'єр Павло Розенко повідомив: "є всі можливості" реалізувати 13-ту пенсію, починаючи з цього року. "Її отримуватимуть люди, які мають великий страховий стаж, але невисоку пенсію... Уряд зараз працює над реалізацією цієї ініціативи, ми проводимо відповідні розрахунки", – повідомив політик.

  Правда, цьогорік українці вже фактично отримали 13-ту пенсію (і навіть більше), завдяки виплаті в розмірі 2,4 тис. грн. І якщо, як і сказав Розенко, нововведення запустять із цього року, вже в грудні може прийти фактично "14-а" виплата.

  Хто скільки може отримати і чи вистачить грошей
  Якщо виплату затвердять, то в кінці року приблизно 2 млн українців зможуть отримати разову виплату в суму від 1,5 тис. грн. З бюджету на такі цілі доведеться витратити до 3 млрд грн.

  І ось тут виникає проблема. Дефіцит Пенсійного фонду – десятки мільярдів гривень. Якщо враховувати невластиві йому функції (доплати, пенсії суддів і т. д), то в цьому році із загальної скарбниці доведеться перевести в Пенсійний фонд більше 167 млрд грн.

  Додаткові 3 млрд грн понад вже затвердженого бюджету можуть з'явитися. Але для цього потрібно, щоб темпи зростання зарплат випереджали плановий, щоб рівень тіньової зайнятості скоротився. Також можливий варіант вирішення проблеми – підвищення мінімальної зарплати. Це дозволило б збільшити надходження до Пенсійного фонду і отримати додатковий ресурс для 13-ї пенсії.

  Кожен українець платить зі своєї зарплати 22% єдиного соцвнеску (ЄСВ), велика частина якого поповнює Пенсійний фонд. І тільки за три місяці 2019-го до бюджету надійшло 61,3 млрд грн ЄСВ. Це на 23,2%, або на 11,5 млрд більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомили в Державній фіскальної службі.

  У березні 2019 року ЄСВ становив 21,3 млрд грн, що на 22%, або на 3,8 млрд грн більше, ніж у березні 2018-го. З них до Пенсійного фонду надійде приблизно 17,5 млрд (або 82,52%). І якщо обсяги надходжень вдасться зберегти, за 9 місяців, які залишилися, вдасться зібрати ще до 158,19 млрд. У сумі – 208,6 млрд грн. Хоча за затвердженим планом повинно бути 225 млрд грн.

  Правда, варто враховувати, що протягом року середня зарплата може збільшитися приблизно на 20%. Паралельно виростуть і відрахування. Остаточно розрахувати, чи вистачить додаткового ресурсу на 13-ту пенсію, можна буде або після того, як знайдеться додаткове джерело фінансування (як із "євробляхами"), або ж ближче до другої половини 2019-го, коли за показниками надходжень ЄСВ вже можна буде зробити висновок, чи достатньо коштів.

  До слова, поки в Україні рахують, чи вистачить коштів, у Польщі вже ухвалили рішення виплатити всім пенсіонерам по 200 євро "13-ї пенсії".  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Визначено найдорожчі бренди світу Визначено найдорожчі бренди світу
Apple, Google, Amazon і Microsoft залишаються найдорожчими брендами, незважаючи на пильну увагу антимонопольних органів до технологічних концернів. Ва...
Google і levi's показали розумну куртку Google і levi's показали розумну куртку
Google і levi’s випустили нову технологічну джинсову куртку, за допомогою якої можна дзвонити і робити селфі.
Huawei оновила лінійку Huawei оновила лінійку "розумних" годинників
Компанія Huawei анонсувала дві нові моделі “розумних” годинників для дітей на початку цього місяця, а днями модель Huawei Children’s Watch 3S або Huaw...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми