Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Як українцю-заробітчанину отримати польську пенсію

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: Польща, пенсії

  Українські гастарбайтери можуть також розраховувати на іноземну пенсію або на залік свого трудового стажу в Україні. Це, правда, стосується тільки тих країн, з якими Україна має домовленості про соціальне забезпечення.

  8891_630_360_1447159516-9176.jpg (142.96 Kb)


  "Якщо людина працює за кордоном офіційно, то роботодавець там платить за неї соціальні внески. Міністерство соціальної політики і Міністерство закордонних справ ведуть роботу з країнами, куди їдуть українські заробітчани, і підписують угоди про соціальне забезпечення та взаємний залік стажу", – розповідає Лідія Ткаченко , старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень НАН України.

  Сюди відносяться всі країни, які входять до Співдружності незалежних держав: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизька Республіка, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан. Заробітчани в цих країнах можуть розраховувати на залік свого стажу роботи в Україні.

  Але є країни,які готові виплачувати пенсію за трудовий стаж, отриманий на її території. Це Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія, Польща. Тобто українець, що працює в Польщі може розраховувати на польську пенсію.

  Підводні камені закордонних пенсій
  З кожною з перерахованих країн Україна підписала різні угоди. Вони відрізняються в деталях законодавств. Наприклад, щоб отримувати пенсію в Польщі, треба відпрацювати мінімум рік офіційно. При цьому роботодавець повинен платити соціальні внески за працівника. Це важливо, оскільки зараз заробітчан до Польщі їде більше, ніж в інші країни. Щоб туди потрапити, не потрібна віза, а умови для працевлаштування дуже гнучкі. Людина може поїхати працювати, не отримуючи дозволу на роботу (це стосується сезонного працевлаштування). Але в легкому доступі на ринок праці є підступ.

  "Країни, які використовують нашу робочу силу, намагаються зробити краще для себе, свого бізнесу і громадян. Якщо мова йде про короткострокове працевлаштування, сезонну роботу, то за заробітчанина можуть і не сплачувати соціальні внески. Наприклад, Польща зараз намагається зробити українську робочу силу ще дешевшою. Навіть якщо це короткострокова зайнятість, то їх роботодавці не платять внески, або платять дуже маленькі", – пояснює Лідія Ткаченко.

  Тобто, сезонні працівники не можуть претендувати на польські виплати.

  Проблема ще й у тому, щоб самі заробітчани не цікавляться, чи платить роботодавець соцвнески, чи ні. Хоча кожен працівник в Польщі реєструється в ZUS – Управлінні соціального страхування. Трудовому мігранту привласнюють номер і кожен місяць польський роботодавець робить туди відрахування. Людина може простежити, були відрахування, чи ні. Якщо людина працювала, а роботодавець не відраховував внески, то цей термін не йде в стаж, розповідає Віталій Махинько, керівник профспілки українських робітників в Польщі "Трудова солідарність".

  Що потрібно знати заробітчанам в Польщі і Росії
  Щоб Пенсійний фонд України зарахував стаж, треба його підтвердити.

  Перша умова - офіційне працевлаштування за кордоном і сплата податків з заробітної плати. Друга – наявність угод між Україною і іншою державою, зауважує Діна Дрижакова, директор юридичної компанії "Прима Лідер Груп". Наприклад, з США такого договору немає, а значить ні термін роботи в Штатах не зарахують в Україні, ні американський уряд не буде перераховувати українцеві виплати.

  "І якщо все це є, то можна переходити до підготовки документів: це копія контракту, за яким працювали, копія дозволу на роботу в державі працевлаштування, документ, що підтверджує сплату страхових і пенсійних виплат в державі працевлаштування (довідка працедавця, можливо банківський документ, довідка з податкової або пенсійного фонду держави працевлаштування тощо), і, відповідно, заяву до пенсійного фонду", – говорить Діна Дрижакова.

  Особі, яка працювала в країнах СНД пенсія буде нараховуватися за законодавством України з урахуванням стажу та зарплати за періоди роботи. Щоб страховий стаж за кордоном врахували в Україні, треба звертатися до Пенсійного фонду.

  За угодою з Польщею Україна враховує стаж роботи в Польщі тільки для визначення права на пенсію.

  Якщо для призначення пенсії за українським законодавством у людини відсутній необхідний страховий стаж, то для визначення права на пенсію може враховуватися стаж, отриманий в Польщі. При цьому розмір пенсії буде визначатися виключно за страховим стажем, отриманим в Україні. Заробітна плата, отримана в Польщі, не враховується.

  Але українці можуть розраховувати на польські виплати.

  "Документом, що засвідчує страхового стажу в Польщі, є довідка про страховий стаж (формуляр PL/UA- 6). Її видає компетентне відомство Польщі на запит територіального органу Пенсійного фонду України", – пояснюють в Пенсійному фонді.

  Щоб призначити пенсію за польський страховий стаж, українцеві треба звернутися до відділення Пенсійного фонду за місцем проживання і заповнити заяву. З собою треба мати обліковий номер PESEL і документи, що підтверджують страховий стаж на території Польщі. Зазначені документи направляються в Польщу на розгляд.

  "У разі призначення пенсії її переказ здійснюватиметься польськими органами щоквартально на особистий рахунок заявника в банку України без посередництва органів Пенсійного фонду України", – прокоментували в Пенсійному Фонді.

  Такий же принцип і для інших країн, з якими Україна має домовленості про соцзабезпечення. Це Чехія, Португалія, Болгарія, Словаччина, Німеччина та інші країни. Але виплати з цих країн навряд чи будуть великими. Наприклад, в Польщі для отримання мінімальної пенсії треба відпрацювати 20 років жінкам і 25 чоловікам, а пенсійний вік настає в 67 років. Заробітчанин отримуватиме польську пенсію тільки за той період, який він пропрацював в Польщі, і до мінімальної пенсії поляка дотягувати ця сума, звичайно, не буде.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Рейтинг найдорожчих брендів світу Рейтинг найдорожчих брендів світу
У агентства Kantar Millward Brown вийшов щорічний рейтинг найдорожчих брендів світу – BrandZ Top 100 2020. У списку вперше з’явився TikTok, обігнавши ...
Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми