"Укрпошта" погрожує припинити доставку пенсій пенсіонерам, які не мають банківського рахунку, якщо Уряд не ухвалить рішення про підвищення тарифу на доставку до економічно обґрунтованого рівня.
Що відбувається?
Гендиректор "Укрпошти" Ігор Смілянський опублікував відкритий лист до прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана із попередженням, що з 1 січня 2020 року пошта не буде доставляти пенсії, якщо тариф не підвищать. Нинішній тариф, зазначається в листі, збитковий.
Чому так сталося?
Державне підприємство "Укрпошта" прагне стати успішною компанією і отримувати міжнародні інвестиції, тому запровадило низку реформ на різних рівнях і тепер заявляє, що не бажає "знову перетворюватися на совковий собєс" і "ставати заручниками політики та пустих обіцянок, ставлячи під загрозу майбутнє 2-го роботодавця України". Справа полягає в тому, що пошті не вигідно доставляти пенсії – нинішній тариф вони називають збитковим.
Тариф, який є чинним зараз, не змінювався з 2004 року, не зважаючи на ріст цін і здешевлення національної валюти.
"Рівно рік тому, лише після гучних заяв про закриття відділень і звільнення листонош і особистого втручання президента України, "Укрпошта" отримала від Пенсійного Фонду 500 млн грн на покриття збитковості тарифу, але ці кошти покрили витрати лише на півроку. Ми б хотіли уникнути ультиматумів в кінці року, тому озвучуємо проблему завчасно, щоб Кабмін мав час на затвердження тарифу або ж усі сторони встигли підготуватися до відкритого тендеру", - наголошується в листі.
"Укрпошта" пропонує або прийняти новий тариф на доставку пенсій, затверджений в листопаді 2017 Міністерством інфраструктури та Міністерством економічного розвитку та торгівлі (в Укрпошті зазначають, що його торпедує Міністерство соцполітики), або винести послугу із доставки пенсій на відкритий тендер, аби ринок вирішив вартість цієї послуги. На ринкових умовах, визначених у відкритому тендері.
Інакше пенсії перестануть носити з січня 2020 року.
Що тепер робити?
Гіпотетично, можна було б порадити просто відкрити банківські рахунки і навчитися користуватися картками всім, хто отримує виплати, якщо вони досі цього не зробили. Але зрозуміло, що для великої кількості людей, особливо пенсійного віку та з інвалідністю це, власне, зовсім не просто, бо в їхньому населеному пункті може не бути банківського відділення, їм важко пересуватися на далекі відстані, та й взагалі всі ці рахунки і картки їх тільки лякають і заплутують. Навантаження на "Ощадбанк", який займається соціальними виплатами, теж збільшиться в рази, а там і так черги бувають, м’яко кажучи, великі.
Треба сказати, це вже не перша "погроза" з боку головної пошти країни припинити носити пенсії. В жовтні 2018 року вже піднімалася ця тема, пошта пригрозила, що припинить доставляти пенсії в сільську місцевість з 1 січня 2019 року, якщо не будуть переглянуті тарифи на їх доставку. Але і до цього дня поштарі приносять пенсії і нічого не змінилося. Тепер погрожують не просто припинити доставляти в села, а взагалі всім, в кого нема банківського рахунку. Але чи це можливо?
По-перше, доставка пенсій, особливо у віддалені села, несе соціальну функцію.
По-друге, "Укрпошта" – публічне акціонерне товариство з єдиним акціонером в особі Мінінфраструктури. Акції підприємства повністю належать державі, тому що Укрпошта знаходиться в списку стратегічних підприємств країни. Тому вони можуть ініціювати будь-які реформи, скорочення, збільшення, але держава все одно "замовлятиме музику". До прикладу, коли в грудні 2018 року спалахнув скандал навколо закриття поштових відділень у селах і звільнення листонош, президент Порошенко (хоч це були і не його повноваження) швидко "прикрутив" ці заходи з оптимізації, особисто наказавши припинити закриття і звільнення. До речі, саме тоді було вирішено виділити пошті 500 млн грн, які компенсували би збитки і про які згадується вище.
Тодішній президент був проти збільшення тарифів на доставку пенсій, а голова Кабміну доручив перевірити "пенсійні" тарифи "Укрпошти", щоб розібратися, наскільки вони обґрунтовані.
"Нам кажуть, що за кожну доставку пенсії треба заплатити, умовно, 3 грн. Я хочу знати це реальна цифра чи це , може, завищена вартість. Коли ми зрозуміємо вартість, ми будемо говорити про те яким чином виходити з ситуації", - зазначив він.
Тож "Укрпошта", скоріш за все, і тепер не зможе припинити заявку пенсій тільки через те, що вважає тариф занизьким (до речі, невідомо, який тариф вони прагнуть отримати). Заява Ігоря Смілянського на цьому фоні виглядає як спроба під вибори отримати збільшення фінансування. Розрахунок простий: президент Зеленський навряд чи захоче послаблювати позиції "Слуги народу" лякаючи електорат пенсіонного віку тим, що вони можуть залишитися без пенсій. Бо хоч це і залежить від Кабміну, на думку багатьох, в країні за всі тарифи відповідає президент.
Але вчорашні події показали, що розмовляти з позиції "думай… те" в Україні тепер може лише президент. Тому, скоріш за все, Смілянський замість вигідних тарифів вислухає заяву про те, яка пошта застаріла і не турбується про людей.