Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Кабмін планує прийняти нову пенсійну систему

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: пенсії

    Кабмін наполягає на прискоренні ухвалення закону, щоб створити недержавні пенсійні фонди.

    1233_98798.jpg (69.04 Kb)

    Найближчими днями в парламенті може бути розглянутий законопроєкт про накопичувальні пенсії – №2683. На одному з останніх засідань уряду було вирішено просити Верховну Раду розглянути його як першочерговий і повністю прийняти до кінця 2020 року.

    Що пропонує законопроєкт

    Який механізм обов'язкового пенсійного накопичення (другого рівня пенсійної системи) пропонує цей законопроєкт.

    Коротко нагадаємо: на початку існування другого рівня пенсійної системи пропонується 3% зарплати перераховувати на особистий пенсійний рахунок працівника (1% – з суми, яку отримує працівник, і 2% платить роботодавець).

    При цьому, щоб не збільшилася податкове навантаження на бізнес, передбачається знизити розмір внесків до солідарної системи – ЄСВ – на ті ж 2%. Згодом відсоток відрахувань може бути збільшений до 7%.

    Для координації роботи другого рівня пенсійної системи законопроєкт пропонує створити нову юридичну структуру – Пенсійне казначейство. По суті, ще один Пенсійний фонд.

    Але при цьому гроші учасників системи зберігатимуться в банках. А розпоряджатимуться ними (інвестувати, змушувати працювати) компанії-адміністратори – по аналогії з тим, як це відбувається зараз в системі добровільного пенсійного накопичення (третьому рівні пенсійної системи).

    Однак експерти передбачають, що в процесі розгляду законопроєкту система другого рівня пенсійного забезпечення може суттєво змінитися.

    Зокрема, Міністерство соціальної політики наполягає, щоб були враховані його пропозиції, а вони фактично пропонують зовсім іншу структуру другого рівня пенсійного забезпечення.

    Що може змінитися
    1. Старт пенсійних відрахувань.

    Законопроєктом передбачено, що він набуде чинності з 2021 року, а пенсійні відрахування почнуть стягуватися з 2023 року. Але, по-перше, законопроєкт вже майже рік пролежав у парламенті, тож законодавчу базу тепер навряд чи встигнуть підготувати до 2021 року.

    Проте Мінсоцполітики пропонує прискорити запуск системи. Тобто почати стягувати платежі не з 2023, а з 2022 року.

    Якщо законопроєкт остаточно ухвалять до кінця 2020-го, внески на особистий пенсійний рахунок почнуть брати з 1 січня 2022 року.

    2. Від Пенсійного казначейства можуть відмовитися.

    На етапі обговорення законопроекту найбільші заперечення викликала ідея створення Пенсійного казначейства. Експерти висловлювали побоювання, що це призведе до монополізації системи і створить високі корупційні ризики. А крім того, потребує багато грошей з бюджету для створення нової юрособи з нуля.

    На думку багатьох, впроваджувати обов'язкове пенсійне накопичення цілком можна на базі існуючої пенсійної інфраструктури.

    У Мінсоцполітики також пропонують вводити обов'язкове пенсійне накопичення на базі вже існуючої пенсійної інфраструктури. Це прискорить запуск системи і дозволить уникнути зайвих витрат, вважають в міністерстві.

    Як може виглядати система
    Державне казначейство прийматиме внески, вестиме їх облік, перераховуватиме частину грошей до ПФУ.

    Пенсійний фонд відповідатиме за персоніфікацію цих внесків, використовуючи Реєстр застрахованих осіб як базу для централізації інформації за принципом "єдиного вікна".

    Державна податкова служба контролюватиме сплату внесків.

    Накопичувальні (недержавні) пенсійні фонди і компанії з управління активами здійснюватимуть накопичення, управління, адміністрування активів.

    Що буде, якщо "передумають"
    Нагадаємо: питання про введення обов'язкового накопичувального пенсійного забезпечення в Україні вперше було порушено 2003 року, але відтоді постійно відкладався. Законопроєкт №2683 теж вже залежався в Раді. Він був поданий ще в грудні минулого року, проте до його розгляду парламент поки не приступав.

    Моделювання Світового банку показує, що при нинішній системі через 15 років пенсії в середньому становитимуть лише 22% від зарплати – при міжнародному стандарті 40% (зараз в Україні пенсії відповідають 29% середньої зарплати).

    З введенням обов'язкового пенсійного накопичення пов'язують і створення повноцінного фондового ринку в Україні. Передбачається, що пенсійні заощадження громадян зможуть здійснювати обіг на цьому ринку і в разі успіху обростати відсотками.

    Проте закон забороняє компаніям, які працюватимуть в системі обов'язкового пенсійного накопичення, гарантувати вкладникам, що вони отримають свої гроші з відсотками.

    Нагадаємо, що, за задумом уряду, в результаті пенсійної реформи українці отримуватимуть дві або три пенсії замість однієї. Тобто головним нововведенням може стати введення трирівневої пенсійної системи, як прийнято в більшості розвинених країн.

    До речі, в ході реформи передбачається впровадити також такий підвид накопичувальних пенсій, як "професійні накопичувальні пенсії". Міністерство соціальної політики винесло на громадське обговорення відповідний проєкт закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи".

    Як випливає з пояснювальної записки, представники низки професій з часом повністю перейдуть від солідарних пенсій до професійних накопичувальних.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми