Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Як рішення МВФ вплине на курс, зарплати і пенсії

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: МВФ, зарплата, пенсії

    Проблеми можуть початися в другій половині року.

    2684_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Місія МВФ закінчила роботу в Україні. Її вердикт – найближчим часом грошей від Міжнародного валютного фонду Україна не отримає. "Потрібен більший прогрес", – пояснив глава представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.

    Україні доведеться найближчим часом обходитися без грошей МВФ. Чи вийде це у нас? Чи зможе Україна без грошей МВФ забезпечити всі боргові виплати? Зокрема, за зарплатами, пенсіями та іншими соціальними виплатами. Чи не доведеться включати "друкарський верстат", щоб нашкребти гроші на ці виплати? І чи не загрожує нам в цьому році серйозна інфляція?

    Кілька місяців у запасі
    Експерти вважають, що найближчі кілька місяців пройдуть без особливих проблем. Зокрема, тому, що перед Новим роком в Україну надійшло досить багато грошей з-за кордону.

    "У грудні була серйозна загроза недовиконання бюджету 2020 року. Тоді не вистачало понад 150 млрд грн, щоб розрахуватися з усіма боргами. Але, напевно, десь за лаштунками МВФ "підняв шлагбаум". І, хоча сам він грошей не дав, проте на Україні буквально пролився золотий дощ. Нам стали давати гроші буквально всі: ЄС, Світовий банк, Дойче банк. Вдалося розмістити євробонди. В цілому ми отримали дуже великі обсяги грошей, і ці кошти поки дозволяють нам пройти без сильних втрат десь до серпня, виконувати всі зобов'язання", – говорить президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

    Ще одним істотним джерелом надходжень грошей в Україну залишаються ОВДП. За словами експертів, інтерес нерезидентів до українських цінних паперів знову зростає, що забезпечує приплив грошей у країну.

    "Минулого року нерезиденти йшли з ринку ОВДП, вкладення скоротилися з 125 до 75 млрд грн. А за останні місяці вкладення нерезидентів зросли і вже перевищили 100 млрд грн", – говорить економічний експерт Олексій Кущ.

    Крім того, золотовалютні запаси в Україні на сьогодні досить значні, що дозволить розраховуватися за боргами найближчим часом.

    Сьогодні кредит МВФ – просто баласт?
    Олексій Кущ вважає, що кредит МВФ наразі був би абсолютним баластом і навіть статтею непотрібних витрат для України.

    "Резерви Нацбанку зараз на рівні 28-29 млрд доларів. Якби золотовалютні резерви скорочувалися і Нацбанку потрібно було б робити інтервенції, щоб стабілізувати курс, тоді кредит МВФ був би необхідний. Тоді б ці гроші потрапляли в золотовалютні резерви і йшли на покриття відтоку цих резервів. А якщо ситуація протилежна – Нацбанк викуповує валюту на міжбанку, золотовалютні резерви збільшуються – який сенс у цьому кредиті? Ці гроші просто впадуть мертвим вантажів на наш рахунок, і ми ще повинні були б платити за ними відсотки. Тепер це був би просто знерухомлений капітал, який не працює, але змушує платити за ним відсотки. Тобто я не бачу абсолютно ніякої логіки в тому, щоб брати ці гроші наразі", – пояснює Олексій Кущ.

    З іншого боку, кредит МВФ Україна могла б отримати під умовні 1%, а відсоток по ОВДП зараз 10-12% річних. Тобто "кредити", які Україна бере під ОВДП, обійдуться дорожче, ніж міг би обійтися кредит від МВФ.

    Восени ситуація може змінитися
    На початку осені Україну чекають пікові виплати за боргами. А до цього часу грудневі "вливання" закінчаться. Якими будуть податкові надходження в бюджет і інтерес інвесторів до ОВДП, передбачити неможливо. Тому експерти вважають, що до осені Україні потрібно постаратися вирішити всі протиріччя з МВФ.

    "Якщо ми за цей час не домовимося з МВФ, то вже в серпні-вересні можуть початися проблеми. Не буде підтримки МВФ – ми не зможемо спокійно віддати всі борги у вересні, коли буде пік виплат. Під боргами я маю на увазі і зовнішні, і внутрішні. Тому з середини літа можна починати переговори з МВФ про відновлення співпраці", – каже Тарас Козак.

    Внутрішні виплати – це в тому числі пенсії і зарплати. Однак це захищені статті бюджету, які будуть страждати в останню чергу.

    Тим часом Олексій Кущ вважає, що всі виплати, які робляться в гривні, Україна зможе забезпечити при будь-якому результаті переговорів із МВФ.

    "Сучасна монетарна теорія говорить про те, що країні, яка має монетарний суверенітет, дефолт не страшний. Будь-які зобов'язання в національній валюті будуть виконані. У грудні діру в бюджеті на 80 млрд грн закрили за рахунок емісійних джерел, і ніхто цього особливо не відчув, навіть із погляду інфляції. 2021 року також буде планова емісія, яка може точково направлятися на покриття потреб бюджету", – зазначає експерт.

    Курс долара може падати, а інфляція – рости
    Курс долара, за словами експертів, не повинен постраждати від відсутності кредитів МВФ. Нині намітився стабільний тренд на зміцнення гривні, і він не повинен змінитися найближчим часом.

    "Із погляду курсу я також не бачу можливих проблем, тому що гривня нині входить у тренд зміцнення. Нацбанк 90 млн за день викуповує на міжбанку", – говорить Олексій Кущ.

    Однак емісія грошей зазвичай призводить до зростання інфляції.

    "Наразі гривня зміцнюється. І схоже, що і далі буде зміцнюватися. Якщо тільки Нацбанк не почне друкувати гривню наліво-направо. А він може її почати друкувати, якщо МВФ від нас відвернеться. Нині Фонд нас підтримує, принаймні, на словах, і ця вербальна підтримка важлива. Вони сказали, що продовжуємо спостерігати, співпраця триває", – каже Тарас Козак.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми