Через тіньову зайнятість Україна щорічно втрачає тільки від несплати ПДФО близько 42,5 млрд грн, 60% яких повинні направлятися до місцевих бюджетів, а також 52 млрд грн з ЄСВ.
Ці цифри розраховані, виходячи з мінімальної заробітної плати, але рівень недонадходжень буде ще більш високим, якщо враховувати середній розмір зарплат в Україні, розповіла заступник міністра економіки Світлана Глущенко.
Чиновник пояснила, що при підрахунку загальних втрат від тіньової зайнятості також слід враховувати не прямі, але непрямі – «втрачені життя громадян через неналежні умови праці та інвестиції, які не надійшли через відсутність нормального конкурентного середовища», вказала заступник міністра.
На її думку, в цілому Україна втрачає від тіньової праці «мільярди, якщо не сотні мільярдів гривень».
Глущенко також вказала, що на сьогоднішній день фактично кожен п’ятий українець працює неофіційно. За даними Держстату, в розрізі професійних сфер найбільша кількість незадекларованої праці в «найпростіших професіях, які не потребують спеціальної підготовки або освіти» (1,445 млн осіб).
«Той факт, що неформально зайнятими є переважно особи з невисоким рівнем освіти, які виконують просту, некваліфіковану працю, формує в суспільстві негативне ставлення до робітничих професій. Як наслідок, молодь відмовляється від робітничих професій, створює певний дисбаланс на ринку праці», — вважає Глущенко.
Заступник міністра нагадує, що за останніми даними Держстату, найбільша кількість неоформлених працівників, в розрізі галузей економіки, припадає на сільське господарство (1,464 млн осіб) — це 44,7% від усього неформального зайнятого населення України.
Значна кількість українців працює без трудового договору у сфері будівництва (556,9 тис. — 17%), а також на підприємствах оптової та роздрібної торгівлі (520 тис. — 15,9%). Водночас у промисловості неофіційно трудиться 183,4 тис. осіб, що становить 5,5% від усього неформального зайнятого населення України.
Всього ж наразі, за підрахунками Держстату, в Україні 3,27 млн осіб повністю або частково працюють без оформлення. Глущенко, втім, акцентує, що точну кількість неоформлених працівників назвати складно.
«До них (3,27 млн неоформлених працівників. — Ред.) треба було б додати дані про людей, які отримують зарплату „в конверті“, не оформляють роботу за сумісництвом, мають інші договори замість трудових. Але офіційних даних про це немає», — зазначила Глущенко.