Фахівці порталу Work.ua радять, як чинити, якщо ви запідозрили, що роботодавець готується вас звільнити.
З цієї ситуації є два виходи. Головне — вирішити, який з них вам підходить:
Вихід 1 — спробувати зберегти роботу.
Вихід 2 — піти на найкращих умовах.
Якщо вирішили зберігати роботу. Як цього досягти? Дізнайтеся про свої права більше. Почитайте закони на тему звільнення, ще раз перегляньте свій трудовий договір. Заодно ви дізнаєтеся, яку вихідну допомогу вам винні.
Подумайте про те, чому ви готові боротися за цю роботу: і в професійному, і в особистому плані. Наприклад, вам імпонує місія компанії, ви впевнені, що в цьому колективі зможете розвиватися, у вас троє дітей, кредит та орендоване житло — ваш бюджет просто не витримає зміни роботи.
Подумайте про те, як можете виправити помилки, які призвели до рішення керівництва вас звільнити. Складіть план того, як їх не повторювати: наприклад, переглянути свій спосіб планування, спробувати нові методики роботи (вирішіть, які саме), записатися на курси підвищення кваліфікації (знайдіть курси).
Поговоріть з начальником, викладіть йому все на підставі пунктів 2 і 3 — що вас тримає в компанії і як ви готові вдосконалюватися, щоб зберегти місце. Намагайтеся залишатися у рівновазі та не впадати в благання або загрози – просто донесіть до начальника, що дорожите цією роботою.
Будьте готові до компромісу: погодитись на нижчу посаду або зарплату. Якщо ви дуже хочете залишитися, можливо, доведеться йти на поступки. Але не впадайте у відчай: серйозно і відповідально підійшовши до справи, ви зможете незабаром «відвоювати» все назад.
Якщо все ж будете шукати нову роботу. Як піти з вигодою? Перший пункт дублюється: дізнайтеся про свої права більше. Почитайте закони на тему звільнення, ще раз перегляньте свій трудовий договір, розберіться, на яку вихідну допомогу можете розраховувати.
Пам’ятайте, при звільненні за власним бажанням вихідну допомогу вам не виплатять. Тож не погоджуйтеся написати заяву «нібито ви самі пішли». Якщо все ж вас звільняють, то нехай це буде «за згодою сторін».
Поговоріть з начальником на такі теми:
причини вашого звільнення;
яких саме помилок ви припустилися, якщо припустилися, і як їх можна було уникнути/виправити (знадобиться для подальшого працевлаштування — навіть на співбесіді);
яким буде процес звільнення (тут же можна дізнатися про компенсацію);
чи дадуть вам рекомендації.
Постарайтеся вести діалог спокійно і по ділу, не сваріться, не звинувачуйте, не переходьте на особистості. Навіть якщо давати рекомендації не в традиціях компанії, під час наступного працевлаштування ейчар може зв’язатися з попереднім роботодавцем і запитати про вас. Або за кілька років ви можете захотіти знову влаштуватися в ту саму компанію на іншу посаду — так, і таке буває, знаємо приклади. Тож бережіть свою репутацію.
За підсумками бесіди з начальством складіть план подальших дій. Врахуйте, скільки ви ще пропрацюєте на старому місці, які фінансові можливості матимете після звільнення і як краще розподілити гроші з урахуванням того, що пошук може затягтися, вирішіть, як саме ви будете шукати нову роботу.