Депутати Верховної Ради у четвер, 9 вересня, підтримали законопроєкт про вдосконалення пенсійного законодавства. Зокрема, пропонується встановити дату щорічної індексації пенсій в Україні – 1 березня. Раніше дату масового підвищення пенсій щороку затверджував Кабмін. Крім того, планується повернути індексацію спецпенсій.
Відповідний проєкт Закону № 4668 внесений до парламенту Кабінетом міністрів. За його ухвалення в першому читанні проголосували 317 нардепів під час пленарного засідання, яке транслювалося на офіційному YouTube-каналі парламенту.
Розробником документа стало Міністерство соціальної політики. Чиновники у відомстві вважають, що відсутність певної в законі дати індексації не дозволяє забезпечувати стійкість пенсійного забезпечення громадян та витрати на його фінансування.
Крім визначення дати індексації, в документі також пропонують повернути щорічний перерахунок пенсійних виплат для тих, хто за законодавством має право на спецпенсії. Зокрема, йдеться про військовослужбовців, держслужбовців та науковців.
Як говориться в пояснювальній записці до законопроєкту, в 2017 році з об'єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за "спеціальними" пенсійними програмами.
"Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв'язку зі зміною грошового забезпечення було проведено в 2018 році, а держслужбовцям і вченим пенсії не перераховувалися ще з 2008 року", – йдеться в документі.
Так, проєктом закону передбачено здійснювати щорічну індексацію пенсій вказаним громадянам на загальних умовах.
Крім цього, законопроєктом поновлюється право на дострокову пенсію для окремих категорій осіб. Зокрема, пропонується:
призначати достроково пенсії за віком за півтора року до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано зв'язку зі змінами в організації виробництва і інших умов;
призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на важке рідкісне захворювання, але яким не встановлено інвалідність.
Право на дострокову пенсію матимуть також жінки, які народили п'ятьох або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, однак за умови досягнення ними віку 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. Особами з інвалідністю з дитинства вважаються діти з інвалідністю у віці до 18 років.