Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Держстат фіксує ріст середніх зарплат

 • Джерело: depo.ua.  → Ключові теги: зарплата

  Держстат фіксує зростання середньої зарплати - в липні українці, які працюють, отримали майже на чверть більше в порівнянні з липнем минулого року.

  9682_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)


  Державна служба статистики оприлюднила дані щодо доходів громадян станом на липень у порівнянні з попередніми періодами. В цей місяць середня номінальна заробітна плата в Україні склала 14,3 тис. грн. І вона досить суттєво підросла за останній рік - на 21,5%.

  В яких галузях найбільше виросли зарплати:

  Готельний та ресторанний бізнес (на 52,2%),
  Охорона здоров'я та соцдопомога (30,5%),
  Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок (27,8%).
  Освіта, транспорт, пошта (більше, ніж на 27%).
  В той же час найбільш доходними, із зарплатою приблизно в 25 тисяч гривень залишаються сфери:

  інформації та телекомунікацій
  фінансової і страхової діяльності
  Але ці підрахунки, відображаючи суму зарплат порівняно з минулим роком, не враховують купівельну спроможність. Адже ціни за цей час теж підросли.

  Прибавку в зарплаті з'їли ціни
  Отже, реальна зарплата (її визначають з урахуванням купівельної спроможності номінальної заробітної плати, на яку впливає зміна споживчих цін на товари та послуги та податки), практично зупинилася у зростанні. За даними того ж Держстату, у липні відносно червня поточного року реальна зарплата виросла всього на 0,1%. І це досить поганий показник, враховуючи, що протягом періоду з літа минулого року показник реальної зарплати певне зростання все ж демонстрував - близько 10% за рік.

  В той же час левова частка цього зростання припала на перші місяці року - якраз після передноворічного підвищення мінімальної зарплатні до рівня 6 500 грн/місяць. Саме цей крок влади дозволив зафіксувати зростання і номінальної, і реальної зарплат. Але чи дійсно доходи українців зросли? Чи причиною райдужних цифр Держстату став банальний перерозподіл структури доходів, який в реальності не приніс в сімейні бюджети жодного позитиву?

  Нагадаємо, ціни на найбільш популярні товари та послуги зі споживчої корзини - в першу чергу - продукти харчування, пального, транспорту, енергоносіїв та комунальних послуг виросли.

  Чому ще мало хто відчув себе заможнішим
  Певні пояснення, чому ж нібито зростаючі доходи в реальності не спричиняють відчуття захищеності та впевненості, дають економічні експерти. Так, фінансовий аналітик Олексій Кущ в своїй статті про тіньову економіку в Україні дає обгрунтування того, чому в нинішніх умовах зростання мінінмальної зарплатні не змінюється рівень доходу громадян. В першу чергу тих, що перебувають в тіні або напівтіні, тобто отримують нелегально або частину грошей, або весь заробіток. А таких, за різними підрахунками, в Україні - як мінімум близько третини.

  "Наприклад, людина кілька років тому отримувала мінімальну зарплату на картку в розмірі 4 тис. грн і 6 тис. грн - готівкою в конверті. Потім ця пропорція змінилася, причому найчастіше без збільшення самого доходу: 6 тис. грн на картку офіційно і 4 тис. грн в конверті, - констатує експерт. - З одного боку, в даному випадку зафіксований офіційний рівень зростання доходів на 50% і скорочення тіньових виплат на ті ж 50%. З іншого - загальна величина доходу працівника не змінилася, якщо не зменшилася: роботодавець часто перекладає на найманих працівників зростання податкових надходжень, пов'язаних зі збільшенням офіційної мінімальної зарплати".

  Це підтверджує тезу, що розрахунки Держстату насправді не відображають повної картини того, що відбувається. Адже Держстат, залишаючи поза розрахунками тіньовиків та самозайнятих, вираховує середнє арифметичне число зарплат, грунтуючись в тому числі на багатотисячних і мільйонних зарплатах державного менеджменту. І цифра у 14,3 тисячі гривень середньої номінальної з/п є значно спотвореним усередненням. Особливо для регіонів.

  При цьому якщо брати основну масу працюючих, які в переважній більшості формують показник середньої зарплатні, (а це, передусім, освітяни, лікарі, комунальники, чиновники середньої та нижньої ланки, наймані працівники в бізнесі та інші), то рівень середньої зарплати може виявитися значно нижчим від розрахованого Держстатом. Відповідно, і зростання, яке зафіксували статистики, буде мильною бульбашкою.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми