Внаслідок трудової міграції Україна втрачає кваліфікованих працівників середньої ланки. Спостерігається дефіцит професій, пов'язаних з інформаційними технологіями, що дуже актуальні на тлі загальної автоматизації.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповів економічний експерт Сергій Марченко.
"З України масово виїздять працівники технічних спеціальностей, – каже він. – Токарі й електрозварювальники популярні на польських суднобудівних заводах. На керівні посади не їдуть, бо треба знати менталітет іншої країни, щоб керувати її громадянами. Виїжджають кваліфіковані працівники середньої ланки. Їх бракує і в Україні, і за кордоном".
Водночас сильного відтоку айтішників з України немає – в нас ліберальне податкове навантаження на ІТ-бізнес. Їм напівлегально дають зарплати як приватним підприємцям, сплачуючи 5 відсотків з обороту. В Європі значно більші податки, а рівень зарплат не набагато вищий, зазначає експерт.
Багато професій, що дотичні до ІТ, перебувають у перманентному дефіциті, зазначає Марченко.
"Бракує розробників програмного забезпечення різними мовами програмування. Також бракує технічних авторів, діджитал-маркетологів. ІТ-сфера постійно розширюється. Її ринок – цілий світ", – каже він.
Через 10 років внаслідок автоматизації зникне низка професій, наголошує експерт.
"Є один загальний тренд – фізична праця автоматизується. Давно тестують безпілотні автомобілі. За п'ять років попрощаємося з професією водія. За п'ять-десять нашими дорогами їздитиме комерційний транспорт без шоферів. Вже користуємося електронним банкінгом. Касири стають непотрібними. Перспективні будуть професії з розумовою працею: програміст, маркетолог, логіст, менеджер", – стверджує він.