Однією з основних причин виникнення переплат пенсій з вини пенсіонера є несвоєчасне повідомлення органів Пенсійного фонду про факт працевлаштування.
Коли виплата пенсії припиняється
Як повідомляє портал На пенсії, якщо пенсіонер працює, то це впливає на його право на доплати, надбавки та підвищення. Зокрема, якщо він працевлаштувався, проведення перерахунку при збільшенні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для обчислення мінімального розміру пенсії або доплати за понаднормовий страховий стаж законодавством не передбачено.
Також пенсіонерам, які не працюють і мають на утриманні дітей до 18 років, встановлюється надбавка в розмірі 150 грн. При працевлаштуванні виплата зазначеної надбавки припиняється.
Після працевлаштування одержувача пенсії за вислугу років, якщо він працевлаштовується за спеціальністю, що дає право на призначення цього виду пенсії, виплата пенсії йому взагалі повинна припинитися.
Термін надання даних до Пенсійного фонду
При призначенні (перерахунку) пенсії особу повідомляють про її обов’язок у разі працевлаштування протягом 10 днів подати дані про це до органів Пенсійного фонду.
Якщо пенсіонер сам не повідомить про працевлаштування, все одно про це стане відомо. Оскільки систематично здійснюється звірка даних з державними реєстрами загальнообов’язкового державного соціального страхування, юридичних та фізичних осіб — підприємців та факт працевлаштування. Однак на дату звірки вже обчислюється сума надмірно виплачених пенсійних коштів.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів або в судовому порядку.
Щоб уникнути переплат пенсій, а в результаті і відрахувань з пенсій, пенсіонерам потрібно уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надмірно отримані кошти підлягають поверненню.