В Україні фактичний прожитковий мінімум для пенсіонера (розрахунки Мінсоцу) становить 3707 грн. Водночас майже 5,5 млн (половина) всіх пенсіонерів одержують виплати у розмірі менше 3000 грн. Найвищі виплати – у суддів. У середньому на заслуженому відпочинку їм сплачують по 94,8 тис. грн.
Як йдеться в даних Пенсійного фонду (ПФУ), які вони надали у відповідь на запит APNews, від 3000 до 5000 грн пенсії отримують майже 3,3 млн осіб. На сайті ПФУ також опублікували розмір найбільшої середньої пенсійної виплати – 94,8 тис. для суддів.
Чому фактично прожитковий мінімум вищий за пенсію?
В Україні мінімальна пенсія за законом не повинна бути нижчою за прожитковий мінімум (ПМ) для непрацездатного. Однак при цьому Кабмін штучно занижує розмір ПМ. Щомісяця на сайті відомства публікують фактичний (виходячи із актуальних цін) ПМ, але для виплат пенсій використовують інший показник.
Зекономили в уряді й на мінімальній зарплаті. Її збільшать лише на 200 грн (або 3%) і лише у жовтні 2022-го. І це при тому, що інфляція за найскромніших прогнозів складе понад 6%. Це фактично означає зниження реального розміру зарплат українців. Щоправда, пообіцяли істотно підвищити зарплати медиків. За новими розрахунками 2022-го лікар зароблятиме не менше 20 тис. грн, середній медперсонал – 13,5 тис. грн.
Мінімальна пенсія збільшиться лише на 159 грн. У липні її підвищать із 1934 до 2027 грн, а у грудні ще до 2093 грн. Як зазначають у Головному науково-експортному управлінні Верховної Ради, "розміри прожиткового мінімуму суттєво відрізняються від його реальних показників – величини достатньої для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження її здоров'я".