Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Як працює бронювання працівників під час війни

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: робота

  Все більше і більше працівників під час воєнного стану цікавляться, чи може роботодавець їх забронювати. Також важливо й роботодавцям знати, чи можуть вони скористатися таким правом. Які компанії можуть бронювати працівників, яких працівників можна та не можна бронювати — розповіли фахівці порталу robota.ua.

  8921_1556035560_atoo.jpg (52.19 Kb)


  Які компанії можуть бронювати працівників?
  Як зазначають експерти, бронювання працівників — це тимчасова відстрочка від призову. Однак законодавство не визначає перелік галузей, в яких мають працювати компанії, що можуть забронювати військовозобов’язаних співробітників.
  3 березня 2022 р. КМУ прийняв Постанову, якою визначено, що бронювати військовозобов’язаних можуть підприємства, які задовольняють потреби ЗСУ, інші військові формування, населення, а також банки, які продовжують працювати у період війни. У перші місяці війни бронювання співробітників здійснювалося виходячи з того, чи змогли вони підтвердити відповідність вищевказаному критерію. Це були підприємства критичної інфраструктури, воєнно-оборонного комплексу, компанії, що працюють у сферах медицини, с/г, рітейлу, транспортних перевезень тощо.
  Однак на початку травня Мінагро опублікувало уточнення Порядку бронювання військовозобов’язаних. В ньому зауважили, що норми ст. 25 Закону, відповідно до якої прийнято Постанову, визначають, що бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють зокрема на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), якщо це необхідно для їх виконання. Відповідно, бронювання має здійснюватися з урахуванням вимог цієї статті.
  Що таке мобілізаційні завдання (замовлення) для компаній?
  Якщо говорити простою мовою, то це поставлені міністерствами, місцевими державними адміністраціями та іншими держорганами вимоги щодо виробництва необхідної для ЗСУ, інших військових формувань, населення продукції у певному обсязі. Для виконання таких завдань укладаються відповідні договори (контракти) між компаніями та органами, що ставлять ці завдання.
  Отже, для успішного бронювання співробітників компанії потрібно не лише підтвердити те, що вона забезпечує задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань або населення, а й те, що вона є виконавцем мобілізаційних завдань (замовлень). Це значно звужує коло компаній, які можуть скористатися бронюванням.
  Коли бронь анулюється?
  Відповідно до п. 4 Постанови, надана у порядку бронювання відстрочка від призову анульовується у разі, якщо:
  закінчився строк її дії (що не може перевищувати 6 міс.);
  завершилося виконання/скасувалося завдання компанії щодо задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення;
  відбувалася ліквідація компанії;
  військовозобов’язаний звільнився.
  У всіх випадках анулювання відстрочки від призову, окрім закінчення строку її дії, Мінекономіки приймає про це рішення в одноденний строк на підставі відповідного подання органу держвлади, який подавав Мінекономіки пропозицію щодо бронювання особи.
  Чи може ФОП подати звернення на бронювання самого себе?
  Бронювання ФОП та його працівників наразі є неможливим, оскільки ані ст. 25 Закону, ані Постанова, що регулюють питання бронювання військовозобов’язаних, не визначають фізичних осіб-підприємців у переліку тих, хто може бронювати військовозобов’язаних.
  Чи можуть виїхати заброньовані працівники за кордон?
  Так, але при цьому для перетину кордону таким військовозобов’язаним необхідно мати декілька документів:
  посвідчення про відстрочку («бронь», тобто витяг із наказу Мінекономіки);
  документи про відрядження (витяг із наказу про відрядження, або посвідчення про відрядження, або лист-звернення до Державної прикордонної служби України, в якому керівник компанії зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов’язків за кордоном);
  повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, на якому якраз перебувають заброньовані військовозобов’язані.
  Посвідчення про відстрочку від призову під час мобілізації та повідомлення про взяття на спеціальний військовий облік можна оформити у ТЦК та СП після отримання так званої «броні».  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі
На хвилі глобальної цифрової трансформації моделі децентралізованих фінансів (DeFi) все більше домінують у діловому та фінансовому середовищі. У цьому...
Новий гравець на фінансовому ринку Новий гравець на фінансовому ринку
Криптовалюти стали однією з найбільш гучних тем останніх років. Вони з'явилися як альтернатива грошам, акціям та іншим активам, і з того часу набули в...
ChatGPT в Україні: як працює та що там пишуть ChatGPT в Україні: як працює та що там пишуть
ChatGPT, який стрімко здобув популярність у світі, тепер доступний і в Україні, повідомив керівник мінцифри Михайло Федоров.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми