Робота. Зарплата. Пенсії, IT технології та телекомунікації Автор: RomanK Друкувати

В Україні свіжа схема шахрайства з працевлаштування

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: шахраї, робота

  В Україні поширюються схеми з незаконного працевлаштування. Блогери активно агітують працювати "в офісах", а українці отримують СМС з пропозиціями начебто про працевлаштування. Схеми шахрайства активно розвиваються разом із погіршенням економічної ситуації. Про те, як правильно шукати роботу і не стати жертвою шахраїв та несумлінних роботодавців, читайте в матеріалі.

  60_11_main-v16994224.jpg (41.36 Kb)


  "Попросили зробити презентацію та обдурили"

  Киянка Марина розповідає: кілька місяців тому вона намагалася влаштуватись смм-менеджером у магазин одягу. Вона пройшла співбесіду та отримала завдання: розробити план публікацій постів для магазину та запропонувати способи просування без вкладень.

  "Взагалі це дивне завдання. Зазвичай просто спілкуєтеся, можуть попросити пост написати. А тут я відразу сказала, що зробити контент-план я не зможу, це теж робота. Мені відповіли: "Ну в загальних рисах змалюйте". Я так і зробила. Запропонувала різні варіанти просування, зробила план публікацій. Потім мені сказали: "Ми передумали, самі вестимемо соцмережі". І тут я бачу – вони моїм планом і користуються", – обурюється дівчина.

  І хоча подібний випадок швидше можна вважати недобросовісною поведінкою роботодавця, це повчальний приклад, як не потрібно робити претенденту. Наталія Слинько, представниця компанії GRC, зазначає: тестове завдання – цілком нормальна практика. Але воно має займати не більше двох годин. Якщо це великий обсяг роботи, то цілком логічно домовитися про оплату.

  "Якщо для виконання завдання потрібно витратити більше двох годин, варто порушити питання про оплату такої роботи", – каже Слинько. Деякі роботодавці заходять ще далі: пропонують неоплачувану тиждень, місяць. Нібито, щоб пройти навчання, здобути навички.

  Насправді така робота є незаконною: в Україні Кодекс законів про працю зобов'язує роботодавців оплачувати працю співробітників ще й у розмірі, який не перевищує мінімальної зарплати. Іноді шахраї просять сплатити "матеріали". Наприклад, придбати конверти, витратні матеріали, пакети. А заробляти можна буде на їхній упаковці.

  Умовно схеми з роботодавцями можна поділити на кілька груп

  Пропозиція незаконної роботи. Найчастіше йдеться про роботу в шахрайських колцентрах. Великі українські блогери, учасники ток-шоу в Tik-Tok рекламують роботу "в офісах". Усі вони заявляють, що офіси "патріотичні, білі". Тобто працювати треба з росіянами. Обіцяють високу зарплату, компенсувати вартість оренди житла, переїзд, роботу в різних українських містах. Проте такі "роботодавці" забувають зазначити, що робота може закінчитися реальним ув'язненням, а шахрайську діяльність в Україні заборонено, навіть якщо жертвами обману стають громадяни країни-агресора. Також незаконну роботу пропонують для тих, хто готовий працювати наркокур'єрами: доставляти в певну точку наркотики.

  Пропонують роботу, якої не існує. Ще одна поширена схема: насправді вам не пропонують роботу, а хочуть отримати з вас кошти начебто за навчання, форму тощо. Інколи пропонують придбати товар, який вам доведеться продавати.

  Недобросовісні роботодавці описують нереальні умови. Ще один вид шахрайства: коли вам описують умови роботи, що не відповідають дійсності. Наприклад, пропонують високу зарплату (яку потім не платять), обіцяють миттєве підвищення, описують обсяг робіт, який значно менший від фактичного.

  Як правильно обрати роботу

  Наталія Слинько пояснює: передусім варто перевірити, чи має роботодавець офіційну реєстрацію. Для цього можна скористатись безкоштовним доступом до спеціалізованих сервісів (наприклад, YouControl). Зверніть також увагу, як довго працює компанія. "Варто також питати про те, чи є офіс і де він, яка команда, скільки людей, хто вони. Треба також шукати і звертати увагу на відгуки", – пояснює Слинько.

  Крім того, варто звернути увагу на таке:

  чи пропонує роботодавець офіційне працевлаштування. Це єдина гарантія, що ваші права можна буде захистити;

  чи чітко окреслені ваші завдання (якщо роботодавець пропонує вам за одну зарплату виконувати одразу кілька функцій, найімовірніше, це не найкраща вакансія на ринку);

  чи потрібно вам безкоштовно працювати та оплачувати те, що за законом має надати роботодавець. Так, в українському законодавстві чітко зазначено: саме роботодавець має забезпечити вас робочим місцем і всім необхідним для виконання своїх завдань. Якщо ви маєте за щось платити, це перша ознака недобросовісної роботи.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як TikTok використовують для просування бізнесу Як TikTok використовують для просування бізнесу
Соціальна мережа TikTok – це потужний та відносно дешевий спосіб у залученні клієнтів для вашого бізнесу в Інтернеті.
Продукція Pulsar - Тепловізори і тепловізійні приціли: огляд Продукція Pulsar - Тепловізори і тепловізійні приціли: огляд
Pulsar є відомим брендом у світі тепловізійних технологій, відомим своєю передовою продукцією для різних галузей, включаючи військове застосування, по...
Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес
Футбол не лише захоплююча гра, а й великий бізнес, який має значний економічний вплив на глобальному рівні. Цей спорт залучає мільйони людей як гравці...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми