Польські фермери розпочали у Варшаві масштабний протест. Однією з причин акції є імпорт сільськогосподарської продукції з України. При цьому місцева влада не виявила конкретних вимог.
Як повідомляє телекомпанія TVP, деякі з вимог протестувальники вже озвучували під час акцій наприкінці 2023 – на початку 2024 року. Цього разу вони виступили проти:
імпорту агропродукції з України;
торгової угоди ЄС із країнами МЕРКОСУР (Аргентина, Бразилія, Парагвай та Уругвай);
"Зеленого курсу" ЄС;
знищення польських лісів та полювання;
вимирання польської економіки.
Міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський висловив сподівання, що протестувальники нададуть більш конкретні вимоги. Щодо припинення імпорту з України, Секерський нагадав, що безконтрольне ввезення товарів та зерна було припинено, а ситуація на кордоні контролюється та відстежується.
Також він нагадав, що польський уряд виступає проти укладання угоди з МЕРКОСУР із сільськогосподарських питань. На цьому тлі Польща на місці з Францією та іншими країнами намагається створити в Раді ЄС меншість, щоб заблокувати цю угоду.
Голова сільськогосподарської профспілки "Солідарність" Томаш Обшанський закликав польське головування у Раді ЄС враховувати потреби фермерів, особливо у контексті екологічних норм, торгівлі та майбутнього розподілу бюджету. Як заявив голова Національного масового протесту фермерів Даміан Муравець, в акції беруть участь більшість сільськогосподарських організацій, які протестували взимку та навесні 2024 року.
Хто бере участь у протесті
НСЗЗ Індивідуальні Фермери "Солідарність";
Профспілка фермерів "Самооборона";
Національна асоціація виробників цукрових буряків;
Національна рада сільськогосподарських палат;
Польська мисливська асоціація.
Організатори використовують гасло "5 разів STOP", яке відображає їхнє категоричне "ні" ключовим ініціативам ЄС. Демонстрація розпочнеться о 14:00 за місцевим часом (15:00 за київським).
Протестувальники планують зібратися біля представництва Єврокомісії у Варшаві, після чого вирушать маршем до Національного театру. Фермери сподіваються, що їхній голос буде почутий як польською владою, так і керівництвом Європейського Союзу.
Чому імпорт з України викликає протест
Імпорт української сільськогосподарської продукції значно зріс через скасування мит у рамках допомоги ЄС Україні. Це призвело до перенасичення європейських ринків дешевими товарами, зокрема зерном, яке конкурує з місцевою продукцією. Польські фермери стверджують, що це:
знижує ціни на внутрішньому ринку;
ставить під загрозу прибутковість польських фермерських господарств;
підриває довіру до політики ЄС.