Цього року очікується, що з країни поїдуть ще 200 тис. осіб, але потім вони повернуться.
Упродовж 2024 року відплив мігрантів з України тривав і загалом за рік становив близько 500 тис. осіб, і у 2025 році очікується продовження цієї тенденції.
Як йдеться у "Інфляційному звіті" НБУ, ризики з безпекою, відключення електроенергії негативно впливають на якість життя українців, що зумовлює їхній виїзд за кордон. В НБУ припустили, що така ситуація буде простежуватися і в цьому році. Там прогнозують, що з країни виїдуть ще 200 тис. осіб.
Натомість з 2026 року почнеться повернення людей в Україну (близько 0,2 млн осіб), яке пришвидшиться у 2027 році (близько 0,5 млн осіб).
У Нацбанку пояснили, що скорочення частки тих, хто бажає повернутися відбувається, оскільки українці адаптуються за кордоном. Тому масове та швидке повернення українців додому в умовах збереження статус-кво малоймовірне, унаслідок чого дефіцит робочої сили зберігатиметься на прогнозному періоді.
"Це призводитиме до збереження диспропорцій на ринку праці та зростання зарплат темпами вищими за збільшення продуктивності в окремих секторах, що підвищуватиме інфляційний тиск. Повільне повернення мігрантів додому також обмежуватиме відновлення внутрішнього попиту", - зауважили в НБУ.
Ризики більшого відпливу мігрантів за кордон і меншого їх повернення зберігаються. У разі їх реалізації стан ринку праці погіршуватиметься, а внутрішній споживчий попит може скоротитися. Водночас зміна політики країн-реципієнтів щодо українських мігрантів та проактивна політика українського уряду щодо повернення мігрантів додому можуть пожвавити міграційний приплив.
Також він стимулюватиметься в разі швидкого зниження безпекових ризиків в Україні. У цьому разі нестача робочої сили знизиться, споживчий попит відновлюватиметься швидше, водночас ризики зростання безробіття в короткостроковому періоді також можуть посилитися.