Головою Міністерства енергетики України стала Світлана Гринчук. На нову посаду вона перейшла з позиції міністерки захисту довкілля та природних ресурсів. При цьому в біографії Гринчук уже є досвід роботи в Міненерго – вона була заступницею тепер уже колишнього міністра енергетики Германа Галущенка. Нова міністерка вже озвучила пріоритети на новій посаді – серед них підготовка до опалювального сезону.
Рішення про призначення Гринчук ухвалили депутати Верховної Ради України 17 липня. Перестановки в Міненерго відбулися після відставки прем'єр-міністра Дениса Шмигаля – згідно із законом, разом із главою уряду має бути перепризначено весь склад Кабінету міністрів. За призначення повного нового складу Кабміну проголосували 253 нардепи.
Йдеться про постанову № 13497 "Про формування складу Кабінету міністрів України та звільнення з посад членів Кабінету міністрів України, який перебуває у відставці". За фракціями голоси розділилися так:
"Слуга народу" – 194;
"Європейська солідарність" – 0;
"Батьківщина" – 0;
"Платформа за життя та мир" – 13;
"Голос" – 1;
"Довіра" – 15;
"За майбутнє" – 13;
"Відновлення України" – 10;
позафракційні – 7.
"Світлана Гринчук переходить на роботу з Міністерства довкілля... Дуже глибоко розуміє питання енергетичної безпеки", – заявила перед призначенням нова прем'єрка Юлія Свириденко.
Попередник Гринчук – Герман Галущенко – був міністром із 29 квітня 2021 року, тобто на посаді він пропрацював понад 4 роки. Галущенко свого часу став першим очільником відомства не в статусі виконувача обов'язків більш ніж за рік. До нього в міністерстві змінилися чотири в. о. міністра, останнім був Юрій Вітренко.
Галущенко 16 червня автоматично перейшов у статус в. о. міністра – щойно нардепи ухвалили відставку глави Кабміну Шмигаля. Окремого звільнення в такому разі не передбачено. Після втрати крісла в Міненерго Галущенко став міністром юстиції.
Гринчук назвала свої пріоритети
Одразу після призначення Світлана Гринчук окреслила свої завдання на новій посаді. На власній сторінці у Facebook вона наголосила на фундаментальній ролі енергетики для економіки країни:
Забезпечення промисловості й населення електроенергією
"Енергетика – фундамент економіки. Відтак ключове завдання сьогодні – забезпечити країну ресурсом для життя та роботи: світло і тепло для людей, енергію – для промисловості. І тут не існує права на помилку", – зазначила нова міністерка.
Підготовка до опалювального сезону
"Пріоритет сьогодні – це підготовка до опалювального сезону, відновлення енергетичної інфраструктури на принципах сталості, "зеленого" переходу та декарбонізації, створення стратегічного резерву обладнання, розбудова нової, децентралізованої енергосистеми, її інтеграція з ЄС", – вказала Гринчук.
Розвиток людського капіталу
Окрему увагу міністерка приділила кадровому потенціалу галузі, зазначивши, що "ключовим наскрізним пріоритетом є розвиток людського капіталу, забезпечення якісного кадрового потенціалу сектору: "Люди – наша найбільша цінність".
Гринчук також висловила подяку за довіру президенту України Володимиру Зеленському, прем'єр-міністерці Юлії Свириденко та народним депутатам.
Хто така Світлана Гринчук: біографія
Світлана Василівна Гринчук (дівоче прізвище – Іванова) народилася 11 листопада 1985 року в Чернівцях. З вересня 2022 року до нового призначення обіймала посаду міністерки захисту довкілля та природних ресурсів України. Кар'єра Гринчук також включає досвід роботи в інших державних структурах і громадському секторі, зокрема, вона була радницею прем'єра і міністра фінансів.
Освіта
У 2008 році закінчила Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету.
У грудні 2013 року захистила кандидатську дисертацію на тему "Розвиток іпотеки в сільському господарстві України" в Національному науковому центрі "Інститут аграрної економіки".
Також навчалася у Франції, в Університеті Оверні (Клермон-Ферран-1), за напрямом "Менеджмент і управління підприємством".
Кар'єра
З 2016 по 2019 рік Гринчук була директоркою Департаменту з питань зміни клімату та захисту озонового шару в Міністерстві екології та природних ресурсів України (пізніше – Міністерство енергетики та захисту довкілля). До її обов'язків входили ратифікація та імплементація Паризької кліматичної угоди, а також дотримання Україною міжнародних зобов'язань за Кіотським і Монреальським протоколами.
У 2019-2020 роках була радницею прем'єр-міністра України з питань охорони довкілля та зміни клімату та радницею міністра фінансів – обидві посади обіймала на громадських засадах.
2021 року Гринчук стала співзасновницею та керівницею громадської організації ESG Association Ukraine. Також працювала в громадській організації GoLocal, що реалізує Глобальні цілі сталого розвитку ООН.
З липня по грудень 2022-го обіймала посаду заступниці міністра екології з питань європейської інтеграції.
На початку 2023-го Гринчук – директорка Офісу підтримки реформ при Міністерстві енергетики.
З 1 вересня 2023-го до 5 вересня 2024 року була заступницею міністра енергетики Германа Галущенка з питань європейської інтеграції. З цієї посади перейшла в міністерське крісло Мінекології.
Гринчук називають експерткою у сфері енергетики, зміни клімату та захисту довкілля. Вона має досвід роботи в уряді та участі в міжнародних переговорах у рамках ООН, Енергетичного співтовариства, OECD тощо.
Сім'я та майно
На сторінці Світлани Гринчук у Facebook зазначено, що вона заміжня. Однак чоловік В'ячеслав Гринчук не згадується в деклараціях чиновниці за 2023 і 2024 роки серед членів її сім'ї, на відміну від попередніх декларацій. У Гринчук є дочка Юлія.
Гринчук внесла інформацію про 1 млн 288 тис. 996 грн доходів в електронну декларацію про майно і доходи за 2024 рік. У документі зазначено, що весь дохід становила заробітна плата – 1 288 996 грн на рік, тобто в середньому по 107,4 тис. грн на місяць.
Крім того, Гринчук вказала в декларації свої заощадження. Це 161,9 тис. грн на банківських рахунках і 250 тис. грн готівкою.
Гринчук володіє автомобілем Volvo ХС60 2020 року випуску. У Києві вона орендує квартиру (127,1 кв. м) і паркомісце (11,9 кв. м).