Суспільство, Продукти харчування Автор: RomanK Друкувати

Ціни на м'ясо в Україні досягають європейського рівня

  • Джерело: ubr.ua.  → Ключові теги: м'ясо, продукти харчування

    Експерти попереджають: все м'ясо, крім птиці, вже досягло європейських цін.

    3411_1463056725_1431429624_kloppex_ru_myaso_kuski_zelen.jpg (108.02 Kb)

    2017 року експерти очікують "повзучого" зростання цін на основні види м'яса: яловичину свинину і курятину.

    Причому, як стверджує гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, швидше за все, розцінки на курку не змінюватимуться так сильно, як на свинину чи яловичину тільки з однієї причини. Оскільки птахівників дотує держава.

    "Наприклад, з 4 млрд грн дотацій держави сільгоспвиробникам цього року 3 млрд грн припадає на дотації виробникам курятини. При цьому птахоферми не платять податок на землю і за оренду землі. Тому, як тільки така держпідтримка припиниться, зростання цін на курятину може становити до 30%", – розповів Дорошенко.

    Про це свідчить, на його думку, порівняння цін на основні продукти в ЄС і в Україні. Якщо за більшістю позицій наші ціни вже на рівні європейських, то щодо курятини вони нижче якраз на 30%.

    Вартість м'яса вже вперлася в межу купівельної спроможності. "Для багатьох травневий шашлик став вже не м'ясним, а картопляним. Оскільки купити хорошу яловичину за ціною більше 120 грн/кг вже можуть далеко не всі", – зауважив Дорошенко.
    Ні на Новий рік, ні на Великдень не було істотного подорожчання м'яса, оскільки українці не можуть платити стільки, скільки хотіли б заробити виробники. Це було видно в грудні 2016 року, коли багато товарів можна було купити дешевше, ніж в листопаді.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні збільшать страховий стаж для виходу на пенсію - Рева

    "Великдень пройшов за тим же сценарієм. Травневі свята – це більше привід поговорити про зростання цін, ніж спостерігати реальне їх збільшення", – підкреслив Дорошенко.

    Як повідомили в громадській організації "Економічний дискусійний клуб", в квітні поточного року яловичина подорожчала на 2,5%, або 2,4 грн. Середня вартість кілограма цього м'яса, за даними Держстату, – майже 100 грн/кг. За рік воно піднялося у вартості майже на 19% (до квітня 2016-го).

    Свинина дорожчала швидше: на 7,3% (на 5,6 грн) – до 82 грн/кг. За рік середній цінник підріс на 12%.
    М'ясо птиці (середня ціна 43,6 грн/кг) подорожчало в квітні на 2,8%, або на 1,2 грн, а за рік – на ті ж 12%.

    "У травні ціни на м'ясо зростуть приблизно на 5-7%. Однак треба пам'ятати, що поголів'я великої рогатої худоби продовжує скорочуватися швидкими темпами і в певний момент дефіцит сировини призведе до значного зростання цін. Поки що ситуація прогнозована, і ми не чекаємо істотних змін", – розповів виконавчий директор громадської організації "Економічний дискусійний клуб" Олег Пендзин.

    За даними Економічного дискусійного клубу, за 4 місяці 2017 року ціна на мінімальну продуктову корзину (МПК) зросла на 130 грн (на 10,5%) для працездатної особи і на 108 грн (на 11,4%) для непрацездатної.

    "Українці витрачають на їжу близько 55% своїх доходів. Витрати на м'ясні продукти становлять 306 грн (22,5% від МПК). При цьому люди їдять мало не вдвічі менше м'яса, ніж європейці, – 52-53 кг на рік проти 80 кг в ЄС", – розповів Олег Пендзин.

    Тому, за словами Дорошенка, з одного боку виробництво яловичини і свинини (через АЧС) падатиме, а ціни зростатимуть. Але з іншого – зростатимуть вони незначно, оскільки за вартістю свинини і яловичини ми майже наздогнали Європу.

    "Яловичина і так вже має високу ціну. Але може ще трохи дорожчати, хоча це буде незначне подорожчання – в межах 1-1,5 грн", – розповів Олексій Дорошенко.

    За його словами, фактор АЧС ще довго впливатиме на ринок, поки не налагодиться належний ветеринарний контроль. Відповідно, ціна на свинину і сало скакатиме ще дуже довго.

    "Коли забивається більше свиней, ціна починає знижуватися. Коли пропозиція скорочується, ціна відповідно починає повзти вгору. Тому коливання цін на 3-5 грн постійно відбуватимуться", – вважає експерт.

    Самі свинарі пояснюють ситуацію інакше. Президент Асоціації свинарів України Артур Лоза повідомив, що АЧС – це важливий, але не визначальний фактор у виникненні дефіциту пропозиції і, відповідно, високих цін на свинину. Попит збільшувався з четвертого кварталу минулого року, і тенденція до зростання споживання свинини зберігається. При цьому спостерігається зниження пропозиції, яке пов'язане з відстроченою реакцією галузі на економічну кризу 2014-2015 років.

    Зростання експорту на ринок не вплине

    Заступник голови Аграрної партії України, експерт в області аграрного бізнесу Денис Марчук вважає, що на вартість свинини цієї весни, крім свят, багато в чому впливає експортний попит на товар.

    "Щодо свинини зростання цін становило приблизно 20-25%, її вартість іноді доходить до 100-120 грн/кг. Сильно подорожчав живець з 32-33 грн на початку року до 40 грн/кг. Продають навіть свиней, що не досягли необхідної вагової кондиції, оскільки попит на експорт дуже великий. А також попит усередині країни в тому числі з-за свят також дуже великий", – розповів Марчук.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми