В Україні покарання за зберігання канабісу досить жорстке: зберігання 5 грам дорівнює викрадення людини.
Покарання за зберігання 5 грам канабісу таке ж, як за викрадення людини.
У Києві пройшов круглий стіл на тему «Легалізація марихуани в Україні».
Глава Громадської організації «United Experience» Геннадій Шабас розповів, що на даний момент в Україні заборонено все, що пов'язано з каннабісом, крім його вирощування в промислових цілях, але для цього необхідна ліцензія.
«Якщо правоохоронні органи виявлять більше 10 кущів цього продукту, можуть притягнути до адміністративної відповідальності. А за більш ніж 5 грам сухого канабісу - до кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення свобода на 3 роки », - скаржиться Геннадій Шабас.
Відзначивши, незаконний посів або вирощування конопель в кількості до 10 рослин - карається штрафом в розмірі від 306 до 1 700 грн. з конфіскацією товару (ст. 106 (2) КУАП). Якщо конопель від 10 до 50 рослин, то передбачено кримінальну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 1 700 до 8 500., Або арешту до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3-х років (ст. 310 ККУ).
Викрадення людини - злочин, за який передбачено покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 3-х років (ст. 146 ККУ).
Культуролог Назарій Совсун пояснив, що в Європі не йдеться про легалізацію канабісу. «У країнах ЄС ця речовина декриміналізовано, тобто відсутня кримінальна відповідальність за його зберігання, використання та перенесення. Саме це потрібно зробити і в Україні, а також забезпечити нормальне використання каннабіса в медичних цілях »- уточнює Назарій Совсун.
В Україні навіть не треба міняти закон, що б частково декриміналізувати канабіс. «Міністерству охорони здоров'я досить внести зміни в Указ про таблиці розмірів наркотиків, що б поріг кримінальної відповідальності був не 5 грам сухого канабісу, а вище: від 15 до 30 грам, як у Європі» - розповів Назарій Совсун.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 2018 р. різко зростуть зарплати вчителів
Для довідки: незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, наркотиків без мети збуту в невеликих розмірах - це адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44 КУАП, за який передбачено покарання у вигляді штрафу або адміністративного арешту на термін до 15 днів, або громадські роботи.
Теж саме, але в більших розмірах - вже кримінальна відповідальність за ст. 309 ККУ. А що є невеликим розміром, встановлюється саме наказом МОЗ від 1 серпня 2000 року № 188. На даний момент в ньому зазначено, що невеликий розмір канабісу - це до 5 грам. Тому все, що більше 5 грам - вже кримінальна відповідальність.
Якщо МОЗ подиміти поріг з 5 грам до 15 або 30, то це і буде часткова декриміналізація канабісу. При цьому, за словами Геннадія ШАБАС, в Україні 80% злочинів пов'язані зі зберіганням наркотиків саме без мети збуту.
Протилежну думку про необхідність легалізації марихуани на круглому столі представлено не було.