Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Названо найулюбленіші країни для українських заробітчан

 • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: заробітчани

  Трудову міграцію назвали одним із головних ризиків для української економіки.

  5598_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)


  Ні для кого не секрет, що мільйони українців змушені їхати працювати за кордон. На жаль, вітчизняний роботодавець не може поки забезпечити гідну оплату праці. Ось і їдуть робітники в довколишні країни. Про те, що трудова міграція стала однією з головних проблем української економіки, заявили навіть в НБУ. Ми вирішили розібратися, чим такий масовий від'їзд кваліфікованого персоналу загрожує країні.

  Робочі руки залишають країну
  Киянин Володимир кілька років тому вклав гроші в столичну новобудову. Спочатку будівництво йшла непоганими темпами, а потім забудовник почав відставати від графіка.

  - Нещодавно я отримав листа від забудовника, де пояснювалася затримка будівництва будинку тим, що будівельники масово виїжджають на заробітки в Польщу, - розповів нам Володимир. - Я б, напевно, не повірив, якби сам зараз не робив ремонт. Знайти нормального майстра - плиточника, штукатура або електрика - досить складно, а вже розцінки за їх роботу такі, що, напевно, порівнюються з докризовими в доларах. І при цьому розклад багатьох з них вже розписано на кілька місяців вперед.

  Але не тільки будівельники залишають країну. На Західній Україні виник дефіцит .... водіїв. Там близько 15-20% громадського транспорту простоює через те, що нікому сісти за кермо. А водії в цей час їдуть на заробітки в сусідні країни, в основному, в Польщу, де платять близько 1000 євро на місяць, тоді, як вдома зарплата не перевищує 350-400 євро.

  Вивчайте польський
  За різними даними в Польщі працює від 1 до 2 млн українців. Але більшість з них - працюють не постійно. Хоча все більше українців пов'язують своє майбутнє саме з Польщею. Так внески в пенсійний фонд соціального страхування платять близько 300 тисяч українців. І кількість таких наших громадян в цій країні стає дедалі більше. У порівнянні з попереднім роком кількість українців, які роблять страхові внески, зросла відразу на 78%. Так, за підсумками третього кварталу 2017 року внески в систему соціального страхування зробили 307 800 українців, в аналогічний період 2016 року цей показник становив 172 тисячі чоловік.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гройсман дав шанс на зниження тарифів на газ

  Щоб залучити українців, польські роботодавці платять їм стільки ж, скільки і своїм співгромадянам.

  Згідно з доповіддю "Барометр імміграції - друга половина 2017 року», кожна п'ята компанія в Польщі наймає робітників з України, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

  При цьому, за словами міністра праці Польщі, за підсумками 2017 року в цій країні працює за трудовими візами близько 212 тис. Українців, а протягом усього 2017 року Польщі на тимчасових роботах (до 6 місяців) працювали понад мільйон наших співгромадян.

  "Це дійсно великий успіх, - чи то всерйоз говорить, толі іронізує Охріменко. - Так що потрібно його закріпити і вже в 2018 році вийти на показники 500 тисяч і 2 мільйони відповідно. А вже в 2023 року можна досягти наступної вершини: щоб кожен другий працюючий в Польщі був громадянином України! ".

  А потім українці стануть керівниками ...
  Близько 70% українців, які працюють в Польщі, - це "сині комірці", тобто люди, що працюють на будівництвах, у виробничих цехах, в очисної промисловості і т.д. За словами Охріменка, в значній мірі це пов'язано з тим, що наші співгромадяни найчастіше працюють тимчасово (не по трудовій візі, а за заявою) - до 6 місяців в році. Правда, з 1 січня 2018-го термін тимчасової роботи для українських гастарбайтерів збільшили до 9 місяців.

  Ще одна хороша новина для українців полягає в тому, що вони заробляють не менше, ніж поляки. Справа в тому, що польські роботодавці змагаються за співробітників з України, на них великий попит. І щоб роздобути українських фахівців, польські роботодавці не тільки платять їм стільки ж, скільки своїм, а й пропонують різні пільги: проживання, харчування, доступ в інтернет.

  Той же доповідь показав, що поляки ставляться до українських колег непогано: 41% - позитивно, 52% - нейтрально, і лише 7% негативно, наводить цифри Охрименко. За його словами, негатив висловлюють, як правило, ті поляки, які самі мають низьке освіту і заробляють мало. Вони небезпідставно побоюються, що українці просто позбавлять їх роботи, особливо з огляду на, що гастарбайтери завжди більш активні і винахідливі.

  "Крім того, багато українців зараз вчаться в польських вузах - згідно з даними на кінець 2017 го в Польщі навчалося 36 тис. Українців, - продовжує економіст. - А це значить, що вони в майбутньому стануть мінімум керівниками середньої ланки в польських компаніях, і , швидше за все, будуть лобіювати інтереси своїх земляків. Так що з часом українські гастарбайтери зможуть і більше заробляти, і претендувати на більш пристойну роботу. з часом Польщі доведеться все більше і більше залежати від українських гастарбайтерів, а, отже, проводити б олее проукраїнську політику і закривати очі на старі образи. Не виключено, що з часом Україна і Польща підійдуть до створення другої Речі Посполитої (політико-економічного союзу, без об'єднання країн), який буде містком між Україною і ЄС. Ось так хитро Україна може увійти в ЄС без офіційного членства ".

  А як же Батьківщина? Тільки підвищувати зарплати!
  Тим часом експерти б'ють на сполох: скромні зарплати, зростання цін і відкриті кордони привели до різкого відтоку трудових кадрів з України. Через це виріс попит на професії, які ще недавно вважалися непрестижними, - кваліфікованих робітників і фахівців низового рівня. Вони теж залишають країну зростаючими темпами.

  - Але ж 300 тис. Чоловік. Які платять внески до польського пенсійний фонд - це тільки офіційно і тільки в Польщі, - каже фінансовий аналітик Віталій Шапран. - Якщо так піде і далі, то звідки буде в Україні + 3% -5% приріст ВВП при умовному відсутності трудових ресурсів, придумати буде складно. Напевно трудова міграція - це найбільший ризик для економіки України в наступні 5-7 років. І зростання або зниження трудової міграції це і буде сама об'єктивна оцінка населенням стану економіки України і банальним PR цю оцінку не заткнути вже.

  За його словами, багато європейських країн теж свого часу стикалися з цією проблемою, але вирішити її виходило за допомогою розвитку місцевого бізнесу.

  - Там була міграція в рамках ЄС і гостербайтери з Німеччини або Великобританії пересилали більше, ніж наші з Польщі або РФ, - каже Віталій Шапран. - Але там, де була така міграція були численні програми розвитку, які підстраховували невеликий приплив прямих іноземних инвестици. Тобто вони робили все, щоб у них росла продуктивність праці.

  Про цю ж проблему говорить і аналітик Олексій Кущ. Якщо в тій же Польщі дефіцит кадрів відшкодували українцями, то нам цей дефіцит заміщати нічим.

  - Справа в тому, що в Польщі дефіцит кадрів відшкодували українцями, а ким замістити ми? - пояснює свою думку Олексій Кущ. - Легко заміщати, коли ти стоїш в середині харчового ланцюга. А якщо в кінці? Найбідніша країна Європи (у 2018 році нас обженуть вічні суперники по злиднях - молдавани) не може розраховувати навіть на заміщення з В'єтнаму: там зарплати в 200-250 доларів вже не рідкість і помічені трудові мігранти-українці! У РФ рівень доходів населення в 3 рази вище, ніж у нас, в Білорусі - в 2,5, так що і цей резерв закритий. Виходить, що всі наші сусіди вже грунтовно "перешнуровалісь".

  Але в будь-якій бочці дьогтю знайдеться і ложка меду. Масовий від'їзд працівників змушує роботодавців піднімати зарплати в Україні. В уряді навіть підрахували, що люди не стали б їхати в Польщу, якщо середня зарплата в країні підвищиться до 16 тисяч гривень. Тоді вигідніше буде працювати вдома. Будемо сподіватися, що в найближчі роки середня зарплата наблизиться до цієї цифри.

  Тільки цифри
  Середній вік трудових мігрантів-чоловіків - від 18-ти до 44 років.

  Середній вік жінок - від 45 років.

  З усієї кількості трудових мігрантів 60% розглядають можливість повернутися на батьківщину.

  Де працюють українці:

  Польща 35%
  Росія 25%
  Німеччина 5%
  Чехія 5%  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році Топ-виробників комп'ютерів, які найчастіше купували у 2021 році
Провідні аналітичні агенції: IDC, Gartner та Canalys опублікували звіти, згідно з якими за 2021 рік у світі було продано 340-350 млн комп’ютерів – це ...
Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021 Фокстрот здобув Премію HR-бренд Україна-2021
Наприкінці жовтня на церемонії нагородження Премії HR-бренд Україна – 2021 названо кращі проєкти в галузі управління персоналом українських роботодавц...
Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми