Трудову міграцію назвали одним із головних ризиків для української економіки.
Ні для кого не секрет, що мільйони українців змушені їхати працювати за кордон. На жаль, вітчизняний роботодавець не може поки забезпечити гідну оплату праці. Ось і їдуть робітники в довколишні країни. Про те, що трудова міграція стала однією з головних проблем української економіки, заявили навіть в НБУ. Ми вирішили розібратися, чим такий масовий від'їзд кваліфікованого персоналу загрожує країні.
Робочі руки залишають країну
Киянин Володимир кілька років тому вклав гроші в столичну новобудову. Спочатку будівництво йшла непоганими темпами, а потім забудовник почав відставати від графіка.
- Нещодавно я отримав листа від забудовника, де пояснювалася затримка будівництва будинку тим, що будівельники масово виїжджають на заробітки в Польщу, - розповів нам Володимир. - Я б, напевно, не повірив, якби сам зараз не робив ремонт. Знайти нормального майстра - плиточника, штукатура або електрика - досить складно, а вже розцінки за їх роботу такі, що, напевно, порівнюються з докризовими в доларах. І при цьому розклад багатьох з них вже розписано на кілька місяців вперед.
Але не тільки будівельники залишають країну. На Західній Україні виник дефіцит .... водіїв. Там близько 15-20% громадського транспорту простоює через те, що нікому сісти за кермо. А водії в цей час їдуть на заробітки в сусідні країни, в основному, в Польщу, де платять близько 1000 євро на місяць, тоді, як вдома зарплата не перевищує 350-400 євро.
Вивчайте польський
За різними даними в Польщі працює від 1 до 2 млн українців. Але більшість з них - працюють не постійно. Хоча все більше українців пов'язують своє майбутнє саме з Польщею. Так внески в пенсійний фонд соціального страхування платять близько 300 тисяч українців. І кількість таких наших громадян в цій країні стає дедалі більше. У порівнянні з попереднім роком кількість українців, які роблять страхові внески, зросла відразу на 78%. Так, за підсумками третього кварталу 2017 року внески в систему соціального страхування зробили 307 800 українців, в аналогічний період 2016 року цей показник становив 172 тисячі чоловік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гройсман дав шанс на зниження тарифів на газ
Щоб залучити українців, польські роботодавці платять їм стільки ж, скільки і своїм співгромадянам.
Згідно з доповіддю "Барометр імміграції - друга половина 2017 року», кожна п'ята компанія в Польщі наймає робітників з України, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.
При цьому, за словами міністра праці Польщі, за підсумками 2017 року в цій країні працює за трудовими візами близько 212 тис. Українців, а протягом усього 2017 року Польщі на тимчасових роботах (до 6 місяців) працювали понад мільйон наших співгромадян.
"Це дійсно великий успіх, - чи то всерйоз говорить, толі іронізує Охріменко. - Так що потрібно його закріпити і вже в 2018 році вийти на показники 500 тисяч і 2 мільйони відповідно. А вже в 2023 року можна досягти наступної вершини: щоб кожен другий працюючий в Польщі був громадянином України! ".
А потім українці стануть керівниками ...
Близько 70% українців, які працюють в Польщі, - це "сині комірці", тобто люди, що працюють на будівництвах, у виробничих цехах, в очисної промисловості і т.д. За словами Охріменка, в значній мірі це пов'язано з тим, що наші співгромадяни найчастіше працюють тимчасово (не по трудовій візі, а за заявою) - до 6 місяців в році. Правда, з 1 січня 2018-го термін тимчасової роботи для українських гастарбайтерів збільшили до 9 місяців.
Ще одна хороша новина для українців полягає в тому, що вони заробляють не менше, ніж поляки. Справа в тому, що польські роботодавці змагаються за співробітників з України, на них великий попит. І щоб роздобути українських фахівців, польські роботодавці не тільки платять їм стільки ж, скільки своїм, а й пропонують різні пільги: проживання, харчування, доступ в інтернет.
Той же доповідь показав, що поляки ставляться до українських колег непогано: 41% - позитивно, 52% - нейтрально, і лише 7% негативно, наводить цифри Охрименко. За його словами, негатив висловлюють, як правило, ті поляки, які самі мають низьке освіту і заробляють мало. Вони небезпідставно побоюються, що українці просто позбавлять їх роботи, особливо з огляду на, що гастарбайтери завжди більш активні і винахідливі.
"Крім того, багато українців зараз вчаться в польських вузах - згідно з даними на кінець 2017 го в Польщі навчалося 36 тис. Українців, - продовжує економіст. - А це значить, що вони в майбутньому стануть мінімум керівниками середньої ланки в польських компаніях, і , швидше за все, будуть лобіювати інтереси своїх земляків. Так що з часом українські гастарбайтери зможуть і більше заробляти, і претендувати на більш пристойну роботу. з часом Польщі доведеться все більше і більше залежати від українських гастарбайтерів, а, отже, проводити б олее проукраїнську політику і закривати очі на старі образи. Не виключено, що з часом Україна і Польща підійдуть до створення другої Речі Посполитої (політико-економічного союзу, без об'єднання країн), який буде містком між Україною і ЄС. Ось так хитро Україна може увійти в ЄС без офіційного членства ".
А як же Батьківщина? Тільки підвищувати зарплати!
Тим часом експерти б'ють на сполох: скромні зарплати, зростання цін і відкриті кордони привели до різкого відтоку трудових кадрів з України. Через це виріс попит на професії, які ще недавно вважалися непрестижними, - кваліфікованих робітників і фахівців низового рівня. Вони теж залишають країну зростаючими темпами.
- Але ж 300 тис. Чоловік. Які платять внески до польського пенсійний фонд - це тільки офіційно і тільки в Польщі, - каже фінансовий аналітик Віталій Шапран. - Якщо так піде і далі, то звідки буде в Україні + 3% -5% приріст ВВП при умовному відсутності трудових ресурсів, придумати буде складно. Напевно трудова міграція - це найбільший ризик для економіки України в наступні 5-7 років. І зростання або зниження трудової міграції це і буде сама об'єктивна оцінка населенням стану економіки України і банальним PR цю оцінку не заткнути вже.
За його словами, багато європейських країн теж свого часу стикалися з цією проблемою, але вирішити її виходило за допомогою розвитку місцевого бізнесу.
- Там була міграція в рамках ЄС і гостербайтери з Німеччини або Великобританії пересилали більше, ніж наші з Польщі або РФ, - каже Віталій Шапран. - Але там, де була така міграція були численні програми розвитку, які підстраховували невеликий приплив прямих іноземних инвестици. Тобто вони робили все, щоб у них росла продуктивність праці.
Про цю ж проблему говорить і аналітик Олексій Кущ. Якщо в тій же Польщі дефіцит кадрів відшкодували українцями, то нам цей дефіцит заміщати нічим.
- Справа в тому, що в Польщі дефіцит кадрів відшкодували українцями, а ким замістити ми? - пояснює свою думку Олексій Кущ. - Легко заміщати, коли ти стоїш в середині харчового ланцюга. А якщо в кінці? Найбідніша країна Європи (у 2018 році нас обженуть вічні суперники по злиднях - молдавани) не може розраховувати навіть на заміщення з В'єтнаму: там зарплати в 200-250 доларів вже не рідкість і помічені трудові мігранти-українці! У РФ рівень доходів населення в 3 рази вище, ніж у нас, в Білорусі - в 2,5, так що і цей резерв закритий. Виходить, що всі наші сусіди вже грунтовно "перешнуровалісь".
Але в будь-якій бочці дьогтю знайдеться і ложка меду. Масовий від'їзд працівників змушує роботодавців піднімати зарплати в Україні. В уряді навіть підрахували, що люди не стали б їхати в Польщу, якщо середня зарплата в країні підвищиться до 16 тисяч гривень. Тоді вигідніше буде працювати вдома. Будемо сподіватися, що в найближчі роки середня зарплата наблизиться до цієї цифри.
Тільки цифри
Середній вік трудових мігрантів-чоловіків - від 18-ти до 44 років.
Середній вік жінок - від 45 років.
З усієї кількості трудових мігрантів 60% розглядають можливість повернутися на батьківщину.
Де працюють українці:
Польща 35%
Росія 25%
Німеччина 5%
Чехія 5%