Що думають українці, що працюють в Польщі, про "антибандерівська" законі.
Президент Польщі Анджей Дуда намір підписати "антибандерівський закон" передбачає кримінальне покарання за заперечення "злочинів українських націоналістів".
Що про дану ситуацію думають наші співвітчизники, які живуть і працюють в Польщі?
"Зніми футболку з Бандерою, а то її з тебе зріжуть"
Деякі наші співвітчизники вважають, що "антибандерівський" закон суспільству піде на користь.
- Повинно стати "тихіше" в плані тих, хто приїхав в чужу країну, по суті, "в гості", але при кожній нагоді кричить гасла про велику Україну, які їм утовкмачили ЗМІ. Такі люди не розуміють ставлення поляків до Бандері і навряд чи зрозуміють. Тому Польща правильно поступає, що чистить ряди таких ось малоосвічених збирачів полуниці і тому подібних, - розповідає наш співрозмовник Микола Музиченко. Вони з дружиною вже два роки живуть в Вроцлаві.
На питання про те, чи можуть бути провокації з боку поляків або українців, впевнений - можуть. І людина у футболці з портретом Бандери ризикує постраждати.
- Якщо поруч виявиться хтось більш-менш стриманий, то скаже на вушко - "зніми, а то потім з тебе її зріжуть". Якщо поруч виявляться футбольні вболівальники, гопники або просто патріотичні поляки, то чекай біди, - вважає Микола. - Вийти в Польщі з зображенням людини, який здійснював геноцид поляків, що тут доведено і на законодавчому рівні, то це дійсно дуже необдуманий вчинок. Потім приїде поліція і, можливо, в результаті ще й посадять таку людину.
Микола і сам стикався з польськими націоналістами. За його словами, вони нічим не відрізняються від будь-яких інших.
- Є знайома, до якої в магазині поляк причепився щодо її польської мови і погрожував зарізати після роботи. Йому дали два роки умовно. Хоча в основному до наших відмінне ставлення, - каже Микола Музиченко.
А сам закон, на думку Миколи, потрібен.
- Він потрібен, щоб не дозволяти людям зробити тут те, що зробили або роблять в Україні. Держава припиняє створення радикального руху українських патріотів. Не чекаючи, коли організовуються "каральні загони" з лав місцевого населення. Тим більше прецеденти створення таких є, - впевнений наш співрозмовник.
"Понаїхали тут"
Приблизно такої ж думки дотримується і Інна Марчук, яка вже рік живе у Вроцлаві.
- Як на мене, ми повинні поважати закони і історію країни, в яку приїхали. А не робити з Польщі другу Україну, - розповідає "КП" в Україні "Інна. На наше запитання, чи бували з нею або її знайомими випадки, коли поляки вели себе вороже, дівчина відповідає ствердно.
- Не хочу вас обманювати, але основне питання, яке вони ставлять: "Навіщо ви сюди приїхали? Повертайтеся в Україну", - розповідає Інна.
На таке питання Ірина готова поставити зустрічне: "А навіщо ви, поляки, їдете в Англію або Німеччину?"
До речі, не всі наші співвітчизники настільки ретельно стежать за політикою. Багато хто взагалі не чули про "антибандерівська законі".
- Нас зараз тут багато, і не всі хочуть навіть вивчати польську мову, - каже Єлизавета, яка два роки живе в Польщі.
Є тут і вимушені переселенці.
- Ми переїхали до Польщі порівняно недавно, близько року тому, - розповідає Галина Сергєєва з Кракова. - антиукраїнські настрої не відчували з самого початку, з часом нічого не змінилося. Ухвалений "антибандерівський закон" в українській діаспорі обговорюють мало. В принципі, він майже нікого і не цікавить, оскільки на наші будні ніяк не позначився і, думаю, не позначиться. Чи станемо ми обережнішими на вулицях? Для нас, донецьких переселенців, ситуація чимось нагадує ту, коли ми перебиралися до Києва з Донбасу. Теж багато було незвичного - і в символіці, і в ходах, був певний дискомфорт. Важливо тримати себе в руках і не провокувати місцевих на агресію.