Український уряд сподівається, що вакцина від коронавірусу буде безкоштовною для всього населення. Таку ідею можна буде реалізувати завдяки співпраці з глобальною програмою COVAX.
Цей фонд створили Глобальний альянс з вакцинації (GAVI), ВООЗ та уряди кількох країн. Його мета – забезпечити збалансований і справедливий розподіл вакцин між країнами.
Як розповів головний санітарний лікар Віктор Ляшко, наша перша заявка для участі в програмі вже схвалена – по ній Україна отримає 8 млн доз безкоштовно. Цього повинно вистачити для вакцинації 4 млн осіб.
“Тепер, додатково до запланованих закупівель вакцини за бюджетні кошти, Україна вже 100% отримає понад 8 млн доз вакцини безкоштовно. Шприци для ін’єкцій також”, – зазначив він.
Вартість вакцини. За словами Ляшка, “одна доза вакцини через систему COVAX може коштувати для України сім доларів. Повноцінне щеплення, дві дози – 14 доларів (394 грн за поточним курсом)”.
У плані бюджету на 2021 рік на закупівлю закладено 2,6 мільярда гривень. На цю суму Україна зможе придбати за спеціальною ціною вакцину для 6,6 млн осіб.
Які вакцини зможе отримати Україна. В рамках програми COVAX Україні будуть доступні всі перспективні розробки. У механізм, зокрема, включені такі препарати: Inovio, США; Moderna, США; CureVac, Німеччина; розробка Інституту Пастера / “Мерк” / “ТЕМІС”, Франція / США / Австрія; розробка компанії “Астра Зенека” Оксфордського університету; розробка Університету Гонконгу, Китай; Novavax, США; розробка компанії “Кловер біофармасьютікалс”, Китай; розробка Університету Квінсленда / CSL, Австралія.
Крім того, за словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, Україна перебуває практично на стадії підписання договорів з такими компаніями: Pfizer; Moderna; Sinovac; Sinopharm.
Голова МОЗ Максим Степанов зазначив, що в бюджеті, ймовірно, не вистачить грошей на вакцинацію всіх людей, що входять в групи ризику.
“Внаслідок того, що в бюджеті на наступний рік передбачено 2,6 млрд гривень на вакцину, а це мізерно маленька цифра, ми не в змозі будемо вакцинувати за ці гроші ту кількість людей, яких ми зобов’язані вакцинувати. Це групи ризику як за професійними якостями, так і за віком або за медичними показниками – це понад 20 млн осіб”, – розповів він.
Як один з варіантів вирішення цієї проблеми, за словами Степанова, – відмова від інших закупівель, щоб “закумулювати максимально гроші – це близько 2,5 млрд гривень ще”.
Українці, які не входять до групи ризику, зможуть зробити щеплення за гроші. Наприклад, в приватних клініках і медичних кабінетах.