При цьому Верховна Рада розробляє нові обмеження не лише на традиційні сигарети, але також на електронні сигарети і ТВЕНи. Хоча як свідчить досвід США і Великобританії, альтернативні нікотиновмісні товари можна успішно використовувати для боротьби з курінням.
Активні дії антитютюнових організацій та уряду щодо жорсткого регулювання та підвищення податків на тютюнові вироби поки що не приносять бажаних результатів. Адже за даними звіту Державного комітету статистики, поширеність куріння серед населення у 2020 році знизилась лише на 0,3 відсоткових пункти. Порівняно з 2019 роком минулого року динаміка зниження куріння в Україні уповільнилася майже в 8 разів – з 2,3% в 2019 році до лише 0,3% в 2020 році.
Про це йдеться в звіті Державного комітету статистики України "Самооцінка населенням стану здоров’я та рівня доступності окремих видів медичної допомоги у 2020 році".
Нагадаємо, що в попередні роки акцизи на сигарети щороку підвищували мінімум на 20% і на розмір інфляції. Крім того було заборонено куріння майже в усіх публічних місцях, повністю ліквідовано рекламу сигарет.
Але така політика мала доволі скромні результати. За даними звіту, поширеність куріння знизилася з 16,8% у 2019 році до 16,5% у 2020 році.
Зокрема, в Україні продовжує курити 33,1% чоловіків і 4,9% жінок. Найбільш поширене куріння у віковій групі від 30 до 59 років.
Утім народні депутати продовжують розглядати можливості ще більш жорстких заборон – як для традиційних сигарет, так і для альтернативних нікотиновмісних товарів – електронних сигарет і тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів). Поданий групою депутатів законопроєкт №4358 пропонує заборонити навіть розміщувати ці вироби на вітринах кіосків – проти чого виступає значна частина малого бізнесу, яка має ліцензію на їх продаж.
Крім того, як зазначає Комітет Верховної Ради з питань інтеграції України до Євросоюзу, законопроєкт не повною мірою узгоджується з основною директивою Євросоюзу щодо регулювання тютюнових виробів – 2014/40/ЄС.
У той час як українські депутати продовжують намагатися знизити рівень куріння заборонами і підвищенням акцизів, в розвинутих країнах вже реалізують більш прогресивний і, головне, більш дієвий метод зниження куріння – шляхом переключення курців з найбільш шкідливих традиційних сигарет на електронні сигарети і ТВЕНи.
Зокрема, американські вчені Центу запобігання раку Джорджтаунського Університету помітили тенденцію до зниження рівня поширеності тютюнопаління серед молоді в США. Показово, що ця тенденція прискорилася саме після 2013 року – коли все більшої популярності почав набувати вейпінг. "Вейпінг може відігравати важливу роль у різкому падінні рівня куріння серед молоді", – зазначили американські дослідник.
Електронні сигарети вже стали найбільш дієвим інструментом відмови від куріння у Великій Британії. Як засвідчив звіт Public Health England, розміщений на британському урядовому порталі, вейпінг забезпечує найкращий результат у боротьбі з курінням.
За даними звіту, відсоток успішності припинення куріння звичайних сигарет серед вейперів в Англії навіть дещо зріс за минулий рік - з 59,7% у 2019 році до 74% у 2020 році.При цьому відсоток тінейджерів, які хоча б раз на місяць використовують електронні сигарети, є нижчим ніж відсоток тих підлітків, які хоча б раз на місяць курять традиційні сигарети.
При цьому британські вчені – зокрема, представники університетів Бристоля, Глазго і Единбурга – у своєму спільному дослідженні застерігають урядовців від занадто жорстких кроків проти альтернативних тютюнових виробів (електронних сигарет і ТВЕНів), оскільки вони можуть спонукати курців (передовсім, молодь) повернутися до використання традиційних сигарет.
Схожі тенденції спостерігаються і в Україні. За даними звіту Дитячого фонду ООН UNICEF, 21,8% опитаних підлітків стверджують, що протягом останніх 30 днів курили сигарети. І вдвічі менше підлітків (11,7%) повідомляють, що курили електронні сигарети.
За даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", найпоширенішим першим регулярно вживаним нікотиновим виробом, з якого починають куріння, з великим відривом залишаються сигарети (88%).
Лише 0,4- 0,5% опитаних курців починали з електронних сигарет або систем нагрівання тютюну. При цьому середній вік початку куріння сигарет – 19,8 років, а початку використання ТВЕНів – 32,9 роки.