Згідно із статтею 18 Закону України «Про відпустки» після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Про це пише Координаційний центр з надання правової допомоги.
«Деякі чоловіки не дуже обізнані з законодавством та думають, що право піти у декретну відпустку має лише жінка. А чоловіча ж роль зводиться до забезпечення сім’ї. Навіть, якщо заробітна плата жінки на момент народження дитини вища, ніж у чоловіка», — кажуть експерти.
Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
батьком дитини;
бабою, дідом;
іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
Батько має намір скористатися відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Які документи потрібні для оформлення декретної відпустки батьку дитини (або іншій особі)?
За місцем роботи необхідно надати:
заяву на ім’я керівника з проханням про декретну відпустку;
копію свідоцтва про народження дитини;
довідку про те, що мати дитини не пішла у декретну відпустку по догляду за дитиною за своїм місцем роботи або вийшла на роботу до закінчення терміну соціальної відпустки.
Роботодавці не мають законного права відмовляти батькові, котрий виявив бажання піти у декретну відпустку.
За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.
Як зараховується в стаж. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.