В Україні лікарняні листи переведуть виключно в електронну форму. Їх видачу будуть жорстко контролювати — лікарів, які незаконно оформлять «липовий» лікарняний, почнуть штрафувати.
Зміниться і тривалість виплати лікарняних за рахунок роботодавця. Такі нововведення передбачені законопроектом про оптимізацію функцій Фонду соціального страхування, який вже схвалив Кабінет міністрів.
У Міністерстві соціальної політики, яке є автором документа, необхідність його розробки пояснюють критичним станом фінансування страхових виплат Фондом соціального страхування.
На початок червня 2021 року заборгованість по виплаті лікарняних становила близько 3 млрд гривень.
Причина — збільшення кількості хворих на туберкульоз внаслідок пандемії COVID-19 на тлі значного скорочення надходжень у вигляді ЄСВ через спад економічної активності.
Як це буде працювати
В уряді вирішили змінити існуючий порядок видачі та виплати лікарняних — трохи «розвантажити» Фонд соцстраху в частині фінансування лікарняних і посилити контроль за їх випискою. Зокрема, законопроектом пропонуються такі новації:
з 2023 року виплата лікарняних за рахунок коштів Фонду буде починатися з 8-го дня непрацездатності. До того, протягом 7 днів, лікарняний працівнику буде зобов’язаний виплачувати роботодавець. Зараз діє норма, згідно з якою роботодавець оплачує тільки перші 5 днів лікарняного, а далі починає виплачувати Фонд соцстраху;
листок непрацездатності стане тільки електронним і буде формуватися на підставі медичного висновку, який теж буде виключно цифровим. Медичний висновок лікаря має бути зареєстровано в електронній системі охорони здоров’я (eHealth) шляхом внесення до відповідного Реєстру медичних висновків;
доступ до Реєстру й медвисновок надаватимуться за допомогою Єдиного веб-порталу «Дія» однаково для лікарів, працівників, роботодавців і Фонду. Для того, щоб отримати інформацію про «лікарняному» конкретної особи, потрібно буде лише ввести унікальний реєстраційний номер медичного висновку;
Фонд соцстраху буде проводити перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності. Для цього будуть впроваджені окремі посади — страхові експерти-доктора. Їх завдання, обов’язки та функції окремо визначить Кабмін;
у разі встановлення факту оформлення «липового» медичного висновку, на підставі якого був виданий листок непрацездатності, Фонд буде звертатися до лікарів, які підписали медвисновок, з вимогою компенсувати суми, які були виплачені за відповідним лікарняним. Зробити це потрібно буде протягом 10 днів з моменту надходження вимоги про компенсацію, інакше будуть застосовуватися примусові заходи стягнення в порядку виконавчого провадження.