Сьогодні, 10 грудня, в Україні введено в дію закон № 1489-IX, який було схвалено Верховною Радою 1 червня і який набрав чинності 10 червня. Це — перший етап обмеження обігу пластикових пакетів на території України.
Документ регулює обіг зазначеної продукції і покликаний стимулювати розвиток біорозкладаних пластикових пакетів.
Як зазначив екс-глава Держекоінспекції Андрій Мальований, з сьогоднішнього дня забороняється поширення надтонких (до 15 мікрометрів), тонких (до 50 мкм) і оксорозкладних пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування і послуг.
За порушення цієї вимоги для суб’єктів господарювання передбачені штрафи — 8,5−17 тис. грн. При цьому заборона не поширюється на біорозкладані та надтонкі пакети (до 225 мм, зазвичай використовуються для сипучих продуктів і м’яса).
Крім того, під забороною — безкоштовна роздача пластикових пакетів товщиною більше 50 мкм. Порушення карається штрафом 1700−3400 грн.
Варто зауважити, що ціни на продаж пластикових пакетів досі не встановлені. Кабмін розробив відповідний проект постанови, де вартість пакетів варіюється від 2 до 3 грн за штуку. Однак документ досі не затверджено.
«Така колізія фактично унеможливлює використання пластикових пакетів, і це, на мою суб’єктивну думку, великий плюс. Адже ця упаковка залишається однією з найнебезпечніших для навколишнього середовища і досі складна в переробці», — зазначив колишній глава Держекоінспекції.
Повна заборона на обіг тонких і надтонких пакетів передбачена з 9 березня 2022 року.