Українці скаржаться на обмани у супермаркетах. Щоб заробити, магазини продають зіпсований товар, обдурюють на касах та вказують на неправильну вагу товару.
Щоб не стати жертвою обману, здачу необхідно перераховувати не відходячи від каси, а вага товару перевіряти на контрольних терезах.
Разом із якісним товаром продають "неліквід"
Голова правління асоціації "Споживча довіра" Олена Куликова радить уважно розглядати продукцію, яку ви хочете придбати, перевірити, чи немає там якихось дефектів. Часто з великою знижкою продають той товар, який має пошкоджене пакування або неправильно зберігали.
Несправжні знижки
Іноді після знижки товар коштує навіть дорожче, ніж до нього. Крім того, іноді продавці спеціально завищують ціни, щоб потім надати "величезну знижку", пояснює експерт Максим Несміянов. Він сам ставав свідком, як на товар спершу значно підвищували ціну, а потім влаштовували знижки.
Більше прострочення та менше якості
За словами Несміянова, серйозна проблема є також із простроченою продукцією. Її можуть продавати безпосередньо або частково змішувати зі свіжим товаром. Якщо продукт зіпсувався, тоді можуть зробити знижку або уцінку.
Різниця у цінниках у торговому залі та на касі
Хоча покупці згідно із законом мають право заплатити ту ціну, яка вказана саме у залі. З проблемами можна зіткнутися і при розрахунку за товар, особливо якщо ви користуєтеся готівкою.
Навіть великі українські мережі вираховують нестачу в касах із зарплат своїх працівників. Для цього дуже часто продавців та охоронців оформляють на мінімальну зарплату, решта суми – премії, які за законом можуть урізати або зовсім скасовувати. Як результат: продавці намагаються заробити в касу більше грошей, щоб покрити нестачу.
"Часто в супермаркеті на упаковці вказано 500 грамів печива, а за фактом там 300 грамів, – говорить Несміянов. – Це, найімовірніше, заводський брак, але такі випадки бувають. Потім складно довести, що ви не з'їли цю частину печива, адже упаковка була закрита, а ви приносите відкриту".
Брехлива знижка
З однією з таких схем зіткнулася журналістка Леся Гасич. На своїй сторінці вона опублікувала фото сиру, який після знижки став набагато дорожчим:
"Сільпо навчить, як на товарі, де підходить до завершення термін придатності, можна не втратити, але ще і наварити. Сир за звичайною ціною коштує 239 грн/кг, при мінус 50 ціна стає 344/кг. В іншому магазині ще наклеєно перед цим 25%. Тобто це проблема не з однією точкою. Отримає на горіхи той, хто криво наклеїв знижки?"
Тому, щоб не заплатити зайвого, в магазині варто бути уважним. Перевіряйте інформацію на упаковці, стежте за вагою і ціною.
В Україні в умовах рекордних цін на газ багато підприємств заявляють про збитковість виробництва, проте водночас у супермаркетах регулярно проводяться акції. Як пояснює глава Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський, торгові мережі змушують виробників погоджуватися на знижки під загрозою відмови від співпраці.