Від 46% до 76% українських біженців можуть повернутися після війни додому. Якщо цього не станеться, країну чекатиме падіння ВВП у рамках 2,5-7,71%. Такими є підрахунки Київського центру економічної стратегії.
Демографічна ситуація в Україні має дві суттєві проблеми: затримка біженців за кордоном та низька народжуваність. Якщо держава не почне негайно працювати над програмою заохочення повернення біженців, то це обернеться великими проблемами для країни, пишуть автори Kyiv Post
.
Портрет біженця
Понад 42% українських біженців становлять жінки віком від 35 до 49 років. На кожного дорослого припадає 1,07 дитини. 66% воєнних мігрантів мають вищу освіту. Таким є портрет біженця, за даними видання Kyiv Post.
Серед біженців, які виїхали до ЄС:
найбільше опинилося в Польщі — понад 38%;
майже кожен п’ятий живе в Німеччині;
ще 12% знайшли прихисток в Чехії,
5% — в Італії.
«Щоб повернути людей на Батьківщину, реформи потрібно починати вже зараз, — каже голова НБУ Андрій Пишний. — Наші громадяни мають бути впевнені, що їм є куди повертатися. Вони мають почуватися потрібними в Україні. Звичайно, процес асиміляції в країнах перебування триває вже рік. Діти вчать мови, ходять до школи, зустрічають нових друзів».
У Міністерстві економіки України вважають, що додому можна повернути 75% біженців, якщо вони знатимуть, що тут на них чекають гідні умови життя та праці.
Економістка Віденського інституту міжнародних економічних досліджень Марина Твердоступ вважає, що біженці протримаються на європейському ринку праці більше 2-3 років.
«Європа не хоче, щоб українці, особливо молоді та кваліфіковані, поверталися додому», — каже вона.
Видання Kyiv Post звертає увагу на ще один несприятливий чинник — зниження народжуваності в Україні. Керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень НАУ Елла Лібанова стверджує, що показник народжуваності становитиме 0,8 дитини на одну жінку. А для нормальної заміни поколінь він має коливатися в межах 2,1.
За її словами, 2023 рік буде роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться нижче 35 мільйонів.