За оцінками експертів, в Україні склалась вкрай загрозлива демографічна ситуація. В країні проживає лише 29 млн осіб, з яких працює лише 9 млн. Чи дійсно все так критично та чи буде кому піднімати економіку у післявоєнний період.
Нещодавно національний медіапростір підірвала новина про результати дослідження Українського інституту майбутнього (УІМ) щодо кількості населення в Україні та перспектив відновлення економіки наявною робочою силою. За даними соціологів, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну за кордон виїхали і не повернулися 8,6 млн українців. А станом на травень 2023 року постійне населення України, за оцінками УIМ, становить 29 млн осіб.
"Працюють лише 9,1-9,5 млн українців, а якщо відняти бюджетників, залишається близько 6-7 млн осіб. Вони і є "упряжка", яка везе на собі інших – 22-23 млн осіб, у тому числі пенсіонерів, дітей, учнів, безробітних, утриманців, тих самих працівників бюджетної сфери тощо", - повідомили в УІМ.
До цього додалась низька народжуваність в країні. Фахівці зазначають, що сумарний коефіцієнт народжуваності вже впав нижче 1, у той час як для зростання чисельності населення повинен бути більше 2.
"Якщо нічого не змінювати, у перспективі кількох років пенсіонерів в Україні буде вдвічі більше, ніж працюючих. Саме тому питання демографії має бути озвучене президентом України як пріоритетне на сьогодні і яке потребує невідкладних заходів", - вважають фахівці.
Не будемо забувати, що на початку 90-х років минулого століття населення України складало 52 мільйони. Але з тих часів багато чого змінилося. Нові дані, звісно, є невтішними, хоча і цілком зрозумілими для країни, в якій жорстока війна продовжується вже майже півтора року. Багато людей виїжджають за кордон у пошуках безпеки, а інші країни в більшості своїй гостинно приймають наших біженців та надають необхідну допомогу. І чим довше продовжується війна, тим більше зростають побоювання, що багато біженців осядуть у заможній Європі та не повернуться.