Внаслідок російської агресії кожна четверта жінка-підприємець була змушена зупинити свою підприємницьку діяльність або закрити бізнес. Але водночас воєнний стан став своєрідним тригером для бізнесу — жінки рішуче почали відкривати власну справу та розширювати всупереч обставинам.
Про це йшлося під час дискусії «Сила перетворення: жіноче підприємництво під час війни», що пройшла 12 липня в Києві.
За результатами опитування, 17 відсотків жінок зазначають, що суттєво скоротилася база клієнтська база, 6% скоротили обсяги виробництва, ще 7% відстрочили плани щодо реалізації власних проєктів.
Галузі
Основними галузями, де жінки планують створювати бізнес є діяльність у сфері послуг, здоров’я та краси, фешн-індустрії, психології, організації дозвілля, сфері виробництва: легка та харчова промисловості.
Цільова аудиторія. Це населення різних вікових груп та категорій. Майже всі вони орієнтуються на споживачів в Україні, лише чверть з них планують вихід на міжнародний ринок.
Виклики у веденні бізнесу
Серед зовнішніх ризиків жінки вказують на проблеми виходу на міжнародний ринок товарів та послуг — 6%; наслідки ймовірних стихійних лих, складних погодних умов — 3%, сезонний характер виробництва — 3%.
Внутрішні проблеми: обмеженість ресурсів, залученість клієнтів, відсутність професійних кадрів — відзначили 53% жінок.
Джерела фінансування бізнесів
53% мають додаткові джерела фінансування для розвитку бізнесу, окрім основного джерела. А 56% жінок свій стартовий інвестиційний капітал створили за рахунок власних коштів та заощаджень. Ще 15% готові реінвестувати в розвиток бізнесу. 13% підприємниць шукають інвесторів та грантів на розвиток власного бізнесу.
Вже активний бізнес жінок є різноманітним і унікальним, але є спільні риси, що його об'єднують: надання послуг на найвищому рівні якості, споживач — в центрі уваги, індивідуальний підхід, зручність і корисність.