Влітку в Україні почне знижуватися інфляція, а це означає, що зростання цін може сповільнитися. Це стало можливим завдяки вдалій монетарній політиці, покращенню енергетичної ситуації, збору та надходженню на ринок нових врожаїв, а також помірним цінам у торгових партнерів України.
Про це повідомили в Національному банку України (НБУ). Втім, найближчими місяцями інфляція в річному вимірі помірно зростатиме через низьку базу порівняння минулого року.
Водночас у фінрегуляторі наголошують, що інфляційний імпульс вже майже вичерпався. Про це свідчить сповільнення квартальних приростів базового індексу споживчих цін та цін на сирі продовольчі товари.
В НБУ прогнозують, що влітку темпи зростання цін у річному вимірі почнуть знижуватися на велику низку товарів і послуг. З огляду на це інфляція у 2025 році сповільниться до 8,7%, у 2026 році – до цільових 5%, і надалі утримуватиметься близько цього рівня. В Нацбанку це пояснили такими чинниками:
заходами монетарної політики НБУ;
надходженням на ринки нових вищих урожаїв;
поліпшенням ситуації в енергетиці;
помірним ціновим тиском з боку країн.
Та слід зазначити, що навіть цей прогноз є гіршим, за січневі, коли у Нацбанку заявляли, що інфляція в Україні до кінця 2025 року становитиме 8,4%. Причому у березні вона досягла рекордних 14,6% р/р, що було зумовлено залишковими ефектами гірших торішніх врожаїв, підвищенням цін на підакцизну продукцію, а також впливом фундаментальних факторів, зокрема з боку збільшення витрат підприємств на енергоресурси та оплату праці та сталого споживчого попиту.