Літо закінчилося. Не за горами новий опалювальний сезон. Платіжки за комуналку знову «поважчають». Тариф на електроенергію вже виріс - з березня. Піднялися тарифи на холодну воду і водовідведення, а з появою в кранах гарячої води і за неї доведеться платити більше. Подейкують також про зростання ціни на тепло. А з газом ситуація просто загадкова: заяви чиновників не відповідають реальному стану речей.
Платимо за газ і за доставку
Нагадаємо, що з 1 квітня 2016 року набули чинності нові правила, за якими всі споживачі повинні оплачувати природний газ за двома договорами:
за використаний газ - компанії-постачальнику;
за доставку газу (доступ до потужностей газових мереж) - газорозподільної компанії (Оператору ГРМ).
За роздільним рахунках за газ і його доставку на сьогоднішній день платять всі споживачі, крім населення, яке поки за доставку платить в складі рахунку від постачальника. До 1 квітня 2017 року загальний тариф для населення становив 6,879 грн. / М3.
Навесні цього року Національна комісія з регулювання електроенергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) затвердила нові тарифи на послуги з розподілу газу. У зв'язку з цим перерахували тариф на газ для населення **, який з 1 квітня 2017 року склав 6,9579 грн. / М3. Правда, в деяких областях він тільки-тільки вступив або вступає в силу. Так, з 1 червня про зміну тарифу споживачам повідомив «Центргаз» (Кіровоградська область), з 1 липня - «Азовгаз» (Донецька область), з 1 серпня - «Одесагаз-Постачання» (Одеська область).
Ціни будуть рости
Підвищення начебто незначне, але з початком опалювального сезону ті, хто опалюється газом, його відчують: адже за 1000 м3 доведеться викласти майже на 80 грн. більше.
Мало того, в постанові, де прописаний новий тариф, сказано що в разі зростання більш ніж на 10% ціни газу на зовнішньому ринку, тариф для населення на період з 1 жовтня 2017 року до 1 квітня 2018 року теж буде збільшений.
І це ще не всі сюрпризи від уряду. З вересня Україна таки має розділити газовий тариф на дві складові (як в Європі):ціна газу як товару і вартість його транспортування і розподілу. Фактично буде введена абонплата - можливість скористатися енергоносієм, навіть якщо ми його не витрачаємо. Цю позицію планували ввести ще в квітні, але відклали. Тепер кажуть, що питання практично вирішене, оскільки Україна взяла на себе таке зобов'язання перед МВФ.
Зараз питання в тому - за якою методикою будуть розраховувати абонплату і як це відіб'ється на споживачах. На даний момент методика передбачає розрахунок абонплати залежно від максимальної потужності (пропускної спроможності) газового лічильника. Це не кращий підхід - вважають фахівці.
Так, близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометра в годину. А пропускна здатність лічильника G1,6 - 2,5 кубометра. Лічильника меншою потужністю не буває. А значить, споживач буде переплачувати мінімум в 2 рази.
Розглядається й інша, новіша, методика. В цьому випадку пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужністю не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для споживачів цей підхід більш прийнятний, але чи затвердять його - питання.