Що дасть українцям "безроумінг" з ЄС і як зміняться тарифи на мобільний зв'язок всередині країни.
Під час листопадового саміту програми ЄС «Східне партнерство» можуть прийняти рішення про скасування плати за роумінг між ЄС і Україною. Експерти прогнозують, що відмова від роумінгових платежів (а процес може затягнутися на кілька років) здатний вплинути на підвищення ціни на мобільний зв'язок в Україні.
Варто зазначити, що тарифи на роумінг формують виключно оператори, домовляючись з іноземними партнерами.
У Європі з 15 червня ставку інтерконекту зробили нульовий. Це означає, що оператори 28 країн мають можливість користуватися мережами один одного безкоштовно.
Норми відповідного закону забороняють операторам стягувати з абонентів додаткову плату за дзвінки, SMS і мобільний інтернет в роумінгу в країнах ЄС, включаючи Великобританію, а також Ісландію, Норвегію, Ліхтенштейн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Названо дату перерахунку субсидій в Україні
У вересні Європарламент запропонував скасувати плату за роумінг також і з країнами Східного партнерства. Серед них Україна, Грузія і Молдова. Національна комісія з регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) заявила про готовність скасувати роумінг до 2020 року.
Однак «безроумінг» призведе до того, що українські оператори недоотримають 1 млрд грн на рік і втратять єдине джерело валютних доходів, які направляються на розвиток мережі, оскільки все обладнання і програмне забезпечення імпортується.
Експерти прогнозують, що в результаті виростуть тарифи всередині країни, а мільярд збитку ляже на плечі українських абонентів за рахунок підвищення внутрішніх тарифів.
Прикладом служить досвід операторів балтійських країн, які по доходах і чисельності абонентів не можуть конкурувати з великими європейськими компаніями.