Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Стало відомо, як здешевити тарифи на "комуналку"

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: тарифи, комуналка

    Напередодні опалювального сезону в Кабінеті міністрів України спантеличені тим, як би не допустити чергового підвищення тарифів на газ , а як наслідок - і на опалення, і на гарячу воду. З цією метою уряд вирішив переглянути діючу формулу ціноутворення на природний газ для населення, що стало предметом вельми непростого диспуту з МВФ.

    26_0_main_new_12247194.jpg (59.43 Kb)

    Даний інструмент введений у квітні 2016 року, за настанови Фонду. І хоч сильно вдарила по кишенях українців, було очевидно - без підвищення не обійтися. Та і якби реформу в секторі почали проводити раніше - з великою долею ймовірності, шокових настроїв серед споживачів можна було б запобігти. Єдине зрозуміло точно: з формулою "Баумгартен +", "Дюссельдорф +", а найбільш точно, NCG + (хаб плюс логістика) потрібно щось робити. Адже там приховані серйозні ризики.

    "Ринкова" ціна

    Питання ціни на природний газ і методика її розрахунку - один з пунктів, так званих структурних маяків, закріплених у Меморандумі з Міжнародним валютним фондом. Безпосередньо за наполегливою рекомендацією МВФ був виведений і затверджений механізм формульного ціноутворення на газ, щоб скоротити дефіцит, масштабне субсидіювання НАК "Нафтогазу" і обумовити встановлення ринкових цін. Поряд з цим логіка запровадження формульного підходу передбачала створення повноцінного конкурентного газового ринку і усунення цінового диспаритету між виробниками.

    Мабуть, в ЗМІ незаслужено мало уваги приділяли цій газовій формулі на противагу загального ажіотажу навколо майже ідентичної і куди менш обтяжливої вугільної формули (формули для непобутових споживачів) - "Роттердама +" .

    Забігаючи наперед, уточнимо, що 87% складових тарифу на газ і опалення для українців визначають в уряді, інші 13% числяться за НКРКЕУ.

    Отже, механізм розрахунку, що докорінно змінив ціноутворення на газ для українців, прописаний в постановах Кабінету міністрів №315 від 27 квітня 2016 року і подальшій №187 від 22 березня 2017 року у вигляді формули розрахунку регульованою оптової ціни природного газу для постачальника (в нашому випадку - це НАК "Нафтогаз") або ж формули розрахунку значення ціни газу на рівні імпортного паритету. Йдеться про ту саму, названій в соцмедіа під різними варіаціями, формулою - "Баумгартен +", "Дюссельдорф +", "NCG +".

    Формула діє при розрахунку тарифів для населення з травня 2016 року, а в її основі лежать котирування в європейському хабі NCG (біля німецького міста Дюссельдорф) + доставка до українсько-словацького кордону. Тобто базуючись на локальній точці в якості хаба NCG йде розрахунок ціни імпортного паритету.

    "Нафтогаз" в рамках положення про спеціальні зобов'язання (ПСО), які покладені на компанію для забезпечення газом населення, релігійних організацій, теплокомуненерго, закуповує газ для забезпечення вищевказаних категорій споживачів (по зафіксованої в цих же постановах ціною) і продає його населенню і ТКЕ за ціною, розрахованою за формулою NCG +.

    Виглядає вона наступним чином:

    Цопт = {(ЦNCG x KGCV x Кевр / дол.США) + (Сф x KGCV x Кевр / дол.США) + (ТВімп х KGCV х Кевр / дол.США) + ТвхГТС} х Кдол.США, (грн за 1000 куб. метрів),

    Розшифруємо. НАК "Нафтогаз" в рамках ПСО продає газ за ціною: середня вартість за 12 місяців на німецькому газовому хабі NetConnect Germany (NCG), плюс його транспортування до кордону з Україною через віртуальну торгову точку в Словаччині, плюс тарифи в точках входу-виходу в українську ГТС з урахуванням калорійності газу, крос-курсу євро до долара і курсу гривні до долара.

    Простіше кажучи, ціна в німецькому хабі плюс логістика.

    Підсумуємо вищевикладене: "Нафтогаз" продає для українців газ за ціною ресурсу з Німеччини, плюс витрати на транспортування до Словаччини, зі Словаччини в Україну, з коригуванням на калорійність і курс долара та невеликою націнкою.

    Підставимо цифри. Середньорічна ціна в німецькому хабі, яка поки ще на сьогоднішній день закладена в тарифі на газ, становить $152,45 за 1 тис. кубометрів. Плюс логістика. А саме - вартість транспортування природного газу від NCG до віртуальної торгової точки на території Словаччини та від віртуальної торгової точки до західного кордону України, що дорівнює $18,05 за 1 тис. кубометрів. І тариф на вхід імпортного газу в газотранспортну систему України - ще $12,47 за 1 тис. Кубометрів. Разом, витрати на логістику виходять приблизно $30 на 1 тис. кубометрів (за даними Кабінету міністрів - $30,52).

    Таким чином, ціна "хаб плюс логістика" на сьогодні становить $182,5 за тис. кубометрів. Тут, як передбачає формула, врахуємо коефіцієнт калорійності, курс долара, торгову націнку НАК "Нафтогазу" 1,917%, і виходить 4942 грн за тис. кубометрів.

    Отже, "Нафтогаз" продає населенню і теплокомуненерго на забезпечення споживачів опаленням і гарячою водою газ по 4942 грн за тис. кубометрів.

    Зрозуміло, цей газ ще потрібно доставити до споживача, плюс обслуговування лічильників і формування платіжок, ПДВ. Як результат, граничний рівень роздрібних цін на природний газ складає 6879 грн за тис. кубометрів.

    В цілому, формульне ціноутворення - підхід правильний.

    Але наріжний камінь цієї формули в тому, що по ній розраховується ціна на газ в незалежності від того, звідки він - українського видобутку чи придбаний з Німеччини, Словаччини або з будь-якої іншої географічної точки.

    Український газ з доставкою з Німеччини

    На забезпечення газом побутових споживачів, релігійних організацій та ТКЕ, за офіційними даними, "Нафтогазу" необхідно 17,6 млрд кубометрів ресурсу в рік. З яких 13,9 спрямовується з газу власного видобутку (від дочірньої компанії НАКу "Укргазвидобування") і 3,7 млрд - імпортного. Але тим не менше, ці 17,6 млрд кубометрів обходяться українцям як газ, куплений на хабі NCG з доставкою в Україну. Причому собівартість газу, видобутого "Укргазвидобуванням", включно з податками становить приблизно 1305 грн ($ 51). Тобто 51 проти імпортного за 152,45.

    Та й в реальності поставка українцям газу від "Укргазвидобування" ( "УГВ") не тягне за собою витрати на доставку від Німеччини - $30,52.

    Припустимо, якщо вже ми взяли курс на ринкові ціни, то рівняння для "Укргазвидобування" на якийсь орієнтир референтних цін, наприклад, на тому ж NCG - цілком раціонально. Оскільки це один з провідних європейських хабів з достатньою ліквідністю, із середньоринковими цінами на енергоресурс в Європі.

    За задумом, додатковий дохід, який отримує "УГВ" від кореляції цін на газ власного видобутку з газом з європейського хаба, націлений на інвестиційний розвиток галузі - тобто, щоб наростити українську видобуток і мінімізувати імпорт. Однак поки за півтора року дії такого формульного підходу це зростання коливається в межах 1%. У той час, як від нібито поганого "Роттердама +" приріст видобутку вугілля українськими підприємствами вже досяг 10%.

    Другий аспект. Візьмемо за бенчмарк для "Укргазвидобування" ціну на німецькому газовому хабі. Але в той же час, чи справедливо, що ми сплачуємо додаткові $ 30,52 на транспортування з Німеччини газу, видобутого в Україні? З великою впевненістю можна стверджувати: немає.

    Якщо ми споживаємо 13,9 млрд кубометрів газу від "УГВ", можливо навіть за європейською ринковою ціною, і за нього сплачуємо додаткові $ 30,52 на кожній тис. кубометрів (як визначено на транспортування з Німеччини), то прості арифметичні розрахунки показують, що ми просто переплачуємо на ньому по меншій міру $ 424,2 млн на рік! Що становить 10,8 млрд гривень. І ці кошти концентруються в групі компаній НАК "Нафтогаз", знову ж таки, для скорочення дефіциту НАКу.

    До того ж, подібний принцип ціноутворення на газ був би прийнятним, якби Україна була б цілком імпортозалежною країною в плані газу. Але коли співвідношення споживання імпортного та власного ресурсу складає приблизно 30 на 70 (а то і 20 на 80), то і тариф для населення, як наслідок, спотворений.

    Що ж з ціною?

    В урядових постановах і взятих обов'язках перед МВФ обумовлено: якщо встановлена ​​ціна газу - 4942 грн - на опалювальний період 2017-2018 відхиляється від рівня імпортного паритету більше (або менше) ніж на 10%, вона підлягає коригуванню. Перегляд ціни проходить раз на півроку - 1 квітня і 1 жовтня.

    А спотові ціни на європейських біржових майданчиках, як і на тому ж NCG, останнім часом демонструють помітне зростання.

    Попередні розрахунки Міненерговугільпрому показують, що зараз відхилення таки перевищує 10%, а з 1 жовтня ціна газу для населення має зрости на 17,6% - до 5815,49 грн (без ПДВ) за 1 тис. кубометрів.

    При цьому в Кабміні наполягають, що чергового підвищення цін не допустять.

    Яка альтернатива? За інформацією "Обозревателя", в Кабінеті міністрів виношують два можливих варіанти. Однак обидва вимагають внесення змін до постанови №187 від 22 березня 2017 року.

    Перший варіант передбачає вважати ціну на газ для населення і ТКЕ як суму двох компонентів: вартості газу внутрішнього видобутку з прив'язкою до німецького хабу, але без урахування витрат на логістику (хаб) і газу імпортного з логістикою (хаб +). І потім розділити цю суму на обсяг газу для населення - 17,6 млрд кубометрів. У такому випадку ціна продажу газу НАКом з 1 жовтня не буде потребувати поправок і залишиться такою, як є (тобто 4942 грн), оскільки відхилення від імпортного паритету не перевищить 10%.

    Другий сценарій і зовсім може призвести до зниження ціни на газ до 4120 грн за 1 тис. кубометрів. Згідно з ним, рахувати ціну газу будуть як суму двох компонентів: вартості газу внутрішнього видобутку з прив'язкою до німецького хабу, але так, нібито паливо експортується і продається на хабі NCG (хаб-) і газу імпортного з логістикою (хаб +). Яку потім потрібно розділити на загальний обсяг газу на потреби населення - 17,6 млрд кубометрів.

    Щоправда, всі ці ініціативи поки на папері і є тим, над чим ламають списи уряд і МВФ - підняти не можна знизити. Завдання - одночасно вирішити питання з субсидуванням "Нафтогазу" і не допустити підвищення тарифів. Причому від конструктивність результату переговорів з Фондом може відбитися на подальшій програмі фінансування від МВФ. І при цьому часу у чиновників все менше - зима, і вже тим більше 1 жовтня, не за горами.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми