Через відсутність домовленості з МВФ про ціну газу та очікувану девальвацію гривні, уряду з жовтня, щоб зберегти співпрацю з МВФ, доведеться підняти ціну газу для населення не на 60%, як очікувалося раніше, а майже вдвічі - до 15 тис. гривень за тисячу кубометрів.
Проте прем'єр-міністр Володимир Гройсман все-таки не втрачає оптимізму, сподіваючись узгодити з фондом поетапне підвищення ціни - до не більше 25% в поточному році і 15% - в наступному.
Як зазначає видання, уряд все-таки вирішив не піднімати з 1 серпня ціну на газ для населення і підприємств ТКЕ і залишити її на рівні 4942 грн за тисячу кубометрів (з ПДВ та інших зборів - 6958 грн). Відповідне рішення про продовження дії постанови №187, яким і визначена ця ціна і спецзобов'язання з постачання за нею газу споживачам, Кабінет міністрів планував прийняти 25 липня.
Спочатку проект документа передбачав продовження дії ціни до квітня 2019 року, але не виключено, що в результаті цей термін буде скорочений до жовтня 2018 року або навіть до 1 вересня. Якщо буде прийнято рішення продовжити дію документа на місяць, то, напевно, потім його ще треба буде продовжити до 1 листопада, оскільки до вересня, навіть якщо все буде погоджено з МВФ, рада директорів технічно не зможе прийняти жодного рішення - з 3 по 27 серпня він буде у відпустці. За найоптимістичнішими прогнозами, питання про виділення чергового траншу кредиту при знаходженні компромісу рада директорів зможе розглянути вже в жовтні.
Однак,уряд не втрачає надію, що з Міжнародним валютним фондом вдасться домовитися про пом'якшення умов підвищення ціни в найближчі тижні. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, за інформацією видання, вже згоден на підвищення ціни в два етапи - не більше, ніж на 25% в поточному році і на 15% в наступному. Правда незрозуміло, чому прем'єр визначив розмір загального підвищення саме в 40%, адже за формулою і умовами, затвердженим урядом ще в березні 2017 року, в квітні поточного року ціна повинна була підвищитися на 18%.
В кінці весни, за інформацією видання, був прогноз, що з жовтня ціна може зрости на 60%. Зараз прогноз погіршився, і за останньою інформацією, отриманою "Українськими новинами" від джерел, знайомих з аналізом моделей зміни ціни газу, при прийнятті умов МВФ з жовтня газ для населення може бути вже не на 60%, а на 100% дорожче - 15 тис. грн за тисячу кубометрів. Така ціна цілком реальна при очікуваному курсі гривні більше, ніж 28 грн за $1.
"Є прогноз щодо курсу - 28-28,5 грн за $1, тоді в жовтні ціна газу зростає у понад два рази - до 15 тисяч", - сказав співрозмовник агентства.
Є версія, що уряд має намір запропонувати МВФ домовлятися "від зворотного", тобто, на початку визначити розмір підвищення, а потім під нього підвести механізм визначення ціни.
"З літа 2017 року це (підвищення ціни) повинно було статися. Я цього підвищення не допустив. Зараз працюємо з МВФ, з нашими партнерами, і обговорюємо можливі підходи, щоб врегулювати ці питання", - говорив Гройман 6 липня.