Вчора з різницею в кілька годин сталося дві події: уряд на екстреному засіданні підняло ціну на газ для населення на 23,5%, а МВФ повідомив про нову програму stand-by для України на суму 3,9 мільярда терміном на 14 місяців. Сьогодні економісти, політично експерти ламають голову над тим, чи можливо було уникнути цього кроку. Україна протягом наступного року повинна погасити зовнішніх боргів на суму 17 млрд доларів, якщо бути точним, що 5 млрд в 2018-му і 12 млрд в 2019-му. Оскільки ця сума дорівнює всьому золотовалютного запасу країни очевидно, що без зовнішніх запозичень ми цього зробити не можемо. Було два варіанти: брати гроші під 9% у незалежних кредиторів або під 1,5% в МВФ. Відповідь очевидна - МВФ. Але для цього ми повинні були виконати кілька умов, ключове з яких підняття ціни на газ для населення.
Про це у своєму блозі пише експерт реанімаційне пакету реформ Віктор Таран.
Він зазначає, що важливо нагадати - МВФ вимагав підвищення ціни на газ на 60%. Уряд наполягав на 23,5%. Судячи з вчорашньої двухходовку МВФ пішов на поступки принципову позицію уряду і погодився на це мінімальне підвищення, що дозволило уникнути країні дефолту на початку наступного року.
За словами експерта, таке подорожчання населення практично не відчує, оскільки існуюча система субсидій, яка все компенсує з Державного бюджету. Звідки кошти в бюджеті? Все просто - уряд зобов'язав «Нафтогаз» передавати в бюджет замість 75% - 90% прибутку. Логічний крок особливо після скандалу з непрозорими закупівлями. Крім того, після зростання ціни на газ для промисловості засобів у «Нафтогазу» залишається досить для розвитку і ефективного функціонування.