За словами Порошенка, ситуація з ціною на природний газ на європейському ринку дозволяє владі України утриматися від підвищення вартості
Сформована в даний час ситуація з ціною на природний газ на європейському ринку дозволяє владі України утриматися від підвищення вартості на цей вид енергоносія для населення, заплановане на 1 травня 2019 р., заявляє президент України Петро Порошенко.
"Поточна ситуація на ринку дає можливість у травні місяці не підвищувати ціни на газ", – сказав Порошенко в студії ток-шоу "Головна тема. Вибір" в ефірі каналу "Україна".
Глава держави додав, що буде "твердо стояти на позиції" відмови запланованого на 1 травня підвищення вартості газу для побутових споживачів, аргументуючи це сьогоднішньою ціновою ситуацією на природний газ, прибутковістю НАК "Нафтогаз України", а також підвищенням енергоефективності та рядом інших факторів.
За словами президента, про це також раніше заявляв прем'єр-міністр України Володимир Гройсман і було відповідне повідомлення від НАК "Нафтогаз України".
Як повідомлялося, Кабінет міністрів постановою №867 від 19 жовтня 2018 року продовжив спецзобов’язання "Нафтогазу" продавати природний газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року. Уряд також переглянув формулу розрахунку ціни для продажу газу по PSO, підвищивши її на 23,5% – до 8,55 тис. грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ і витратами на транспортування і поставку). Обов'язок поставляти газ населенню і тепловикам зберігся за газзбутами, яким НАК до 1 травня 2020 року не має права відмовити в задоволенні заявки при дотриманні ними низки умов.
В кінці 2018 року про прийдешнє з 1 травня 2019 року підвищення вартості газу для населення сказав міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Разом з тим, 14 березня 2019 р. глава правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв повідомив, що прогнозує зниження в квітні 2019 року ціни імпортованого газу нижче встановленого для населення рівня, затвердженого постановою Кабінету міністрів про спецзобов’язання (PSO).
"Ціна на європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські газові трейдери, ймовірно, будуть пропонувати газ за ціною нижчою, ніж поточна ціна, встановлена для населення в постанові про PSO", – написав він у "Фейсбук".
За розрахунками Коболєва, з урахуванням ПДВ і витрат на транспортування і поставку ціна газу очікується на рівні приблизно 8380 грн / тис. куб. м, тоді як населення, згідно з постановою, платить по 8550 грн / тис. куб. м. У зв'язку з цим Коболєв знову запропонував Кабінету міністрів скасувати режим спецзобов’язання і відкрити ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками.
"В українських побутових споживачів вибору немає. Для абсолютної більшості з них постачальник тільки один – приватна компанія газзбут. Забезпечувати його газом зобов'язаний" Нафтогаз ", тому що є постанова про покладання зобов’язання. Ми впевнені, що побутові споживачі повинні отримати можливість вільно вибирати постачальника з урахуванням кращої ціни, надійності і сервісу ", – додав він.
Увечері того ж дня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман не схвалив пропозицію НАК "Нафтогаз України" про скасування спеціальних зобов'язань (PSO) з продажу газу населенню і теплокомуненерго (ТКЕ), покладених на НАК.
"Уряд обмежив ціну на газ. Вона не може бути вище 8,55 (грн за 1 куб. М – Ред.). Якщо" Нафтогаз "зможе продавати газ дешевше, я повністю це підтримаю ... Що стосується пропозиції" Нафтогазу "(щодо скасування PSO – Ред.), думаю, що там може бути пастка. Вони нам пропонують скасувати обмеження в 8,55 грн. Якщо ми скасуємо це обмеження, то завтра "Нафтогаз" може продавати газ вже не за цією ціною, а за ціною в 10 грн або 11 грн, наприклад. Тому верхня межа – 8,55 грн, а все, що нижче цього, я вітаю ", – сказав він.
Як повідомлялося, Петро Порошенко не виключає введення щорічної "13-ї пенсії" для людей, які отримують мінімальну соціальну виплату, в разі зростання економіки країни.