Тарифи. Ціни. Штрафи, Транспорт та авто, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Безготівкова оплата проїзду: сучасний стан і перспективи в Україні

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: транспорт, безготівкові розрахунки

  Єдиний електронний квиток зараз працює в восьми містах України.

  2758_2534228-14378dd-fee42ce0614172843f811d7a1f73ee47-xl.jpg (33.87 Kb)


  Світ поступово переходить на безконтактні розрахунки, адже це набагато зручніше готівки. Така тенденція торкнулася і громадського транспорту, де впроваджуються нові способи оплати проїзду, адже чекати кондуктора, купувати квитки, компостувати їх, губити тощо - сумнівне задоволення.

  В Україні такі нововведення працюють вже не перший рік. Ще влітку 2015 р київському метро з'явилися перші жовті турнікети, які почали приймати банківські картки. Через деякий час безконтактна оплата стала доступна в тролейбусах і трамваях Львова, Житомира, Дніпра та інших міст. І з кожним роком кількість міст, які модернізують громадський транспорт, продовжує зростати, як і кількість способів оплати.

  До речі, незабаром з київського метро взагалі зникнуть жетони, і вже зараз почався демонтаж автоматів з їх продажу. А з 1 листопада жетони зовсім виведуть з ужитку, переробивши як вторсировину. Замість них можна буде користуватися безконтактними картками, єдиним квитком (Kyiv Smart Card, тестовий режим роботи якого закінчиться 30 жовтня), "Карткою киянина" і паперовими QR-кодами, які можна буде купити на всіх станціях метро.

  Які способи для безготівкової оплати існують і в яких містах України вони працюють.

  Безконтактні картки та додатки
  Один з найпоширеніших способів оплати – це безконтактні банківські картки і гаджети з технологією NFC; це, як правило, смартфони і розумний годинник. Це найбільш зручний і швидкий спосіб оплати, досить просто піднести картку, яка підтримує можливість безконтактного розрахунку, до терміналу, і можна спокійно їхати у своїх справах.

  Ця технологія доступна вже в багатьох містах – Києві, Житомирі, Сумах, Дніпрі, Херсоні, Черкасах, Мукачево, Львові, Тернополі, Чернігові. При цьому список міст постійно розширюється, як і види транспорту, де працює безготівковий розрахунок.

  Так, Одеса тільки нещодавно підключилася до цієї ініціативи і впровадила термінали для оплати на фунікулері, у всіх інших видах транспорту там поки не можна оплатити поїздку карткою. 25 червня запустили безконтактні технології оплати проїзду в муніципальному транспорті Краматорська, тепер всі комунальні тролейбуси та автобуси там оснащені валідаторами. Ще у січні 2019 року аналогічна послуга з'явилася у Чернігові, де валідатори встановили в 79 тролейбусах і 7 автобусах. В інших містах можливість безготівкового розрахунку доступна в тролейбусах, автобусах, трамваях і електричках.

  До речі, валідатори існують різні – як навісні, які встановлюються на поручні в транспорті, так і "ручні", безпосередньо у контролерів, де друкується чек про оплату.

  Оплата проїзду за допомогою карток, дійсно користуються популярністю, адже якщо взяти Київський метрополітен, то з тих пір, як там встановили жовті турнікети для безготівкового розрахунку, було проведено 67 млн ​​транзакцій, а щодня відбувається понад 170 тис. оплат.

  За інформацією на кінець 2018 р проїзд в муніципальному громадському транспорті у Києві коштував 8 грн (метро, ​​тролейбуси, трамваї, фунікулер), у Дніпрі – 4 грн, у Львові – 5 грн, у Сумах та Херсоні проїзд в тролейбусі становить 2,5 грн, у Черкасах, Чернівцях, Тернополі – 3 грн.

  QR-код
  QR-код – теж один із способів безконтактної оплати. Правда, користуватися ним не так зручно, як звичайними валідаторами. Для того, щоб оплатити проїзд за допомогою QR-коду, на телефоні має бути завантажений додаток від ПриватБанку – Privat24. Схема проста – відкриваєте додаток, наводите на код, скануєте його, вибираєте кількість квитків і підтверджуєте оплату, після чого натискаєте на кнопку "компостувати".

  За даними ПриватБанку, оплата проїзду таким способом доступна в 21 місті, наприклад, у Львові, Вінниці, Запоріжжі, Житомирі, Кременчуці, Чернігові, Дніпрі, Білій Церкві, Івано-Франківську, Сумах, Хмельницькому, Олександрії, Миколаєві, Краматорську тощо.

  Незважаючи на те, що для оплати за допомогою коду потрібен особливий додаток, це непогана альтернатива для тих пасажирів, у яких немає безконтактних карток і телефону з NFC або ж "розумного" годинника.

  СМС
  Нещодавно в кількох українських містах запустили можливість оплатити проїзд за допомогою СМС. Працює це у Львові, Житомирі, Вінниці та Івано-Франківську. В принципі, процедура досить проста – в салоні транспортного засобу є інструкція з реквізитами, які потрібно відправити на номер 877. Після цього вам на телефон прийде повідомлення з унікальним кодом; якщо ви його випадково видалите, можна замовити дублікат, відправивши повідомлення з літерою "Д" на той же номер. Все це безкоштовно, з рахунку знімається тільки вартість проїзду.

  За впровадження цієї послуги відповідали найбільші українські мобільні оператори. За даними операторів, в Івано-Франківську, Львові та Вінниці таким чином вже було придбано понад 50 тис. квитків.

  Е-квиток
  Нагадаємо, що закон про єдиний електронний квиток Верховна Рада прийняла ще у 2017 р., таким чином підтримавши його впровадження в українську транспортну систему. Зараз електронний квиток впроваджує вже вісім міст – Біла Церква, Вінниця, Дніпро, Київ, Львів, Тернопіль та Харків, а першопрохідцем став Житомир.

  Працює електронний квиток дуже просто – якщо в місті з'являється ця система, випускаються спеціальні картки, які підходять для всього муніципального транспорту. Далі їх треба просто поповнювати за допомогою терміналів, смс, платіжних кас або інтернет-банкінгу. У свою чергу, в громадському транспорті з'являються валідатори або турнікети, на яких можна розплатитися цією карткою.

  Якщо говорити про Київ, то тут валідатори встановлені більш, ніж в 1250 одиницях наземного транспорту, а в метро є 90 турнікетів, також е-квитком можна розплатитися на станціях швидкісного трамвая і на фунікулері. До слова, з січня по травень цього року кияни сплатили вже понад 1 млн поїздкок за допомогою такої картки.

  Також е-квиток допомагає заощадити гроші. Наприклад, якщо поповнити київську картку на 10-19 поїздок, проїзд обійдеться в 7,7 грн, на 20-29 поїздок – 7,4 грн, 30-39 – 7,1 грн, а якщо купити відразу 50 поїздок, то вони будуть коштувати всього по 6,5 грн. Це працює не тільки в столиці, у Чернігові оплата готівкою коштуватиме 5 грн, а карткою – 3,95 грн.

  Як ми бачимо, безготівкова оплата проїзду стає все популярнішою, адже це не тільки зручно, але й допомагає уникнути черг на касах і навіть заощадити кілька гривень. Системи для безготівкового розрахунку будуть і далі впроваджуватися в вітчизняну інфраструктуру, розширюючи межі і можливості.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Apple представила 16-дюймовий MacBook Pro Apple представила 16-дюймовий MacBook Pro
Apple представила MacBook Pro 16" 2019 - найбільший ноутбук Apple з моменту припинення продажів 17-дюймової моделі в 2012 році, модель отримала новий ...
Визначено найдорожчі бренди світу Визначено найдорожчі бренди світу
Apple, Google, Amazon і Microsoft залишаються найдорожчими брендами, незважаючи на пильну увагу антимонопольних органів до технологічних концернів. Ва...
Google і levi's показали розумну куртку Google і levi's показали розумну куртку
Google і levi’s випустили нову технологічну джинсову куртку, за допомогою якої можна дзвонити і робити селфі.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми