Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Як зміняться ціни після виборів

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: вибори, ціни

    Експерти прогнозують прискорення інфляції вчетверо - до 2% щомісяця.

    1255_001-202-825x460.jpg (62.98 Kb)

    В Україні з початком осені почалося стрімке зростання цін. Інфляція за вересень, за даними Держслужби статистики, становила 0,5% за місяць. Більше було тільки в березні і квітні – по 0,8%. Економісти кажуть, що до кінця року ціни зростатимуть ще швидше, до 2% щомісяця. Що найбільше подорожчає і стане щось дешевше, розібрався сайт "Сьогодні".

    Ми відповіли на запитання:

    - Чому ціни стали зростати швидше
    - Що найбільше подорожчало і що подешевшало з початку року
    - Що буде з інфляцією до кінця року

    Що стало з цінами у вересні
    Порівняно з серпнем, у вересні ціни на продукти навіть знизилися на 0,6%. Але за фактом зниження відбулося за рахунок двох позицій – це фрукти (-8,9%) і овочі (-7%), які, як відомо, в цей час традиційно дешевшають через надлишок пропозиції. На промтовари і послуги за вересень маємо зростання – на 1,1%.

    На думку експертів, точнішим для оцінки є так званий базовий індекс інфляції, з якого виключені ціни на сезонні товари, вартість яких різко змінюється (ті ж фрукти і овочі). Так ось, базовий індекс інфляції у вересні порівняно з серпнем становив також 1,1%.

    Всі інші продукти, крім фруктів і овочів, тільки дорожчали

    Найбільше зросли за місяць в ціні:

    курячі яйця (на 7,3%);
    цукор (на 1,6%);
    соняшникова олія (1,4%).
    Вся інша їжа: хліб, бакалія м'ясо, риба, молокопродукти і так далі, – подорожчала на 0,2-0,5% .

    Що це означає в грошах? Наприклад 0,5% у вартості сиров'яленої ковбаси – це 1,8-2 грн/кг, пачки вершкового масла – 0,8-1 грн/кг. Ціни на алкогольні напої та сигарети підвищилися на 0,6%, що пов'язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,7%. Тобто пачка сигарет середнього цінового сегмента (до 50 грн) подорожчала на 0,85 грн.

    Як змінилися ціни на товари і послуги
    Якщо в перші 8 місяців року багато товарів і послуги, передусім природний газ, нафтопродукти, одяг і взуття, комунальні послуги, дешевшали, що позначилося на інфляції – всього 1,2%, то у вересні почався зворотний процес. З початку року інфляція прискорилася до 1,7%.

    Найбільше за вересень подорожчали :

    освіта – на 11% за місяць;
    одяг і взуття – на 7,9%;
    комунальні послуги – на 3,6%;
    газ подорожчав відразу на 18,4%, що перекрило впродовж усього минулого зниження цін. Тепер газ коштує на 4,8% дорожче, ніж в грудні 2019 року.
    Вартість інших товарів і послуг збільшилася на 0,2-0,8%. Але було і зниження – на 0,7% зменшився середній чек в ресторані, на 0,6% подешевшали відпочинок і культура (квитки на спектаклі, концерти).

    На скільки зростуть ціни
    Експерти кажуть про прискорення інфляції в жовтні-грудні, розбіжність лише в цифрах. Голова Нацради економічного розвитку Олексій Дорошенко бачить зростання цін не більше 3% за три місяці. За рік вийде близько 5,5%.

    "Інфляцію стримає низька купівельна спроможність населення, оскільки в зв'язку з коронавірусом і карантином безробітних стало більше, – аналізує Олексій Дорошенко. – Але подорожчання буде. Воно торкнеться як сезонного зростання цін на овочі, фрукти, так і на молокопродукти, яйця, курятину, хліб. Картопля цього року буде на третину дешевше, ніж минулого, – 8-10 грн/кг. Продовжить дорожчати паливо, станемо більше платити за опалення, гарячу воду".

    Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин песимістичніший: за його прогнозами, до кінця року на українців чекає значне зростання цін – на 2-2,5% щомісяця. У підсумку інфляція за всі за три місяці може перевищити 10% за рік, тобто стане вчетверо більша, ніж зараз.

    "У жовтні триватиме відновлення економіки, в листопаді і грудні – девальвація гривні, що значно підштовхне інфляцію, – говорить Олег Пендзин. – Дорожчатиме все: опубліковані дані ФАО (Всесвітньої продовольчої організації) про збільшення вартості продовольства. З огляду на, що ціни у нас на рівні світових, ця тенденція неминуче торкнеться і України. Перший дзвіночок вже був: Асоціація пекарів повідомила про майбутнє подорожчання хліба".

    Також, за прогнозами експерта, варто очікувати після виборів підвищення тарифів на комунальні послуги. Причини ті ж – подорожчання газу, зростання зарплат персоналу.

    Офіційні розрахунки ближче до прогнозів Олексія Дорошенка. За даними Мінекономіки, інфляція за рік очікується 5,9%. Розрахунки аналітиків Нацбанку дають річну інфляцію на рівні 5%.

    Які прогнози
    Економісти пояснюють прискорення інфляції двома головними причинами. Перша – підвищення з вересня мінімальної зарплати (з 4723 грн до 5000 грн) і перерахунок в зв'язку з цим заробітків у бюджетній сфері по всій тарифній сітці. Друга – зростання цін на природний газ і інші енергоносії перед початком опалювального сезону.

    "У вересні частина найбільш низькооплачуваного населення отримала на руки понад 5 млрд грн. Додаткові доходи пішли на споживчий ринок і викликали у вересні підвищення цін на повсякденні продукти, – аналізує член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Також на рівень інфляції вплинуло зростання вартості газу, освіти, цін на ліки і амбулаторні послуги. Арифметично стримало інфляцію сезонне здешевлення овочів і фруктів і реальне зниження доходів населення протягом цього року через зростання кількості безробітних у зв'язку з карантином".

    Голова Нацради економічного розвитку Олексій Дорошенко зазначив, що за дев'ять місяців 2020 року неймовірно більше у відсотках подорожчали послуги, ніж товари.

    "Якщо ціни на продукти в Україні давно практично зрівнялися з європейськими, то послуги у нас завжди були дешевші. Тепер і вони пішли в ріст, оскільки збільшилися середні зарплати, – каже Олексій Дорошенко. – Ще одним фактором прискорення інфляції стало підвищення цін на газ, водопостачання та водовідведення, вивезення сміття. З товарів тривалого користування за 9 місяців найбільше подорожчали автомобілі, причому відразу на 11%. Це пов'язано зі зростанням курсу долара, який, нагадаю, в грудні 2019 року був 23,5 грн/долар, зараз вище 28 грн/долар".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми