Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Експерт пояснив, як формується ціна на газ

 • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: газ

  В Україні немає цінового індикатора, який би став точкою відліку для вартості газу. Нас прив’язали до так званого паритету імпорту. В європейських країнах такі індикатори є.

  9784_13911-1_large.jpg (45.77 Kb)


  Про це розповів експерт із енергетичних питань Геннадій Рябцев.

  “Якби в Україні працювала газова біржа, на якій би продавали половину споживаного ресурсу, тоді її котирування стали б точкою відліку цін для всіх споживачів. А у нас ціни прив’язані до котирувань, які формуються на нідерландському газовому хабі TTF. Вони є спотовими, тобто утворюються зараз, в конкретний момент. Ці котирування не охоплюють двосторонніх договорів, середньо- або довготермінових контрактів”, – каже експерт.

  З його слів, коли йдеться про річні або багаторічні контракти, як наприклад Нафтогазу з Газпромом, там зазвичай ціна визначається за незмінною впродовж певного періоду формулою. Він пояснює: якщо усереднювати ціну з урахуванням цих контрактів, вона виявиться нижчою, ніж спотова, що формується в конкретний момент на електронному сервері в Нідерландах.

  “Але ми прив’язалися до цих хабів. Там торгують не лише виробники газу – тобто ті, хто його видобуває. І купують не лише споживачі. У хабах працюють спекулянти, які перепродують газ. При цьому вони не мають сховищ, нікуди цей газ не перекачують. Купують абстрактні електронні кубометри. Ці спекулянти зацікавлені, щоб у газових хабах ціна постійно змінювалася і в якомога більшому діапазоні”, – каже Рябцев.

  Він пояснює, що прив’язавши внутрішню ціну до таких хабів, ми імпортуємо разом із газом інфляцію, девальвацію, спекуляцію і всі інші речі, які не мають нічого спільного зі співвідношенням попиту та пропозиції.

  “В Україні має бути власний індикатор. Ним можуть бути котирування газової біржі. З’явився законопроєкт № 4400. До нього є велика кількість запитань, але це все ж таки спроба вирішити проблему – створити в Україні внутрішній ринок. Тоді можна буде казати про економічну обґрунтованість і доступність цін на газ як інфраструктурний товар. Тобто такий, від вартості якого залежать ціни на майже всі товари та послуги в Україні”, – переконаний експерт.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми