Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Українцям активно виставляють "липові" борги за газ

  • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: газ, тарифи

    Останнім часом працівники комунальних служб почали зловживати своїми повноваженнями і можливостями безпідставних стягнень коштів із людей. Платіжки про борг - це наслідок цих дій. Споживачам завжди потрібно самостійно цікавитися станом рахунку. Якщо виникає борг, провести звірку, направити листа. Пояснити, які є показники і проплати за певний період. Нехай нададуть письмову інформацію, яким чином виник борг.

    9542_0_main_new_12247194.jpg (59.43 Kb)

    Про це розповів Володимир Бибик, адвокат Національної асоціації адвокатів України.

    Чому виникають борги за газ?

    Перед працівниками ставлять завдання - якомога більше коштів стягнути з людей. Газовики свідомо ставлять споживача в таку ситуацію. Щодо випадку з учителькою з села Вороняки Золочівського району Львівської області Ольгою Бартніцькою, якій нарахували понад 44 тисячі гривень боргу за газ (Після виклику аварійної служби з лічильника зникла одна з пломб — Gazeta.ua). Її помилка, що не була присутня при зніманні лічильника. Дали щось підписати - бездумно підписала і пішла. Потім комісія вирішує питання, дораховує борг за пів року споживання без лічильника.

    Простій людині дуже складно розібратися в цьому всьому. Але треба хоча б цікавитися, бути присутнім на всіх процедурах, читати, що підписуєте. Обов'язково брати участь у комісіях, пояснювати ситуацію письмово.

    Як проходять подібні комісії?

    На цих комісіях упереджено ставляться до споживачів. Вони зацікавлені не розібратися в ситуації. Їх основне завдання - стягнути кошти. За рахунок цього потім працівники комунальних організацій отримують премії, показують свою роботу та потрібні показники. Мало хто зі споживачів йде потім ці борги оскаржувати, тому завжди виходить що праві газовики. Після того, як нарахувати борг, служби повинні подати до суду. Найчастіше подають наказним провадженням. Споживачу потрібно йти і доводити свою правоту.

    У чому складність?

    Споживач не є фахівцем у цій галузі. У нього зняли лічильник. Зафіксували, що там не було пломби чи присутні внутрішні пошкодження. Послали на якусь там експертизу. Як воно дійшло до експертизи - не зрозуміло. Для суду потрібні докази правоти однієї та іншої сторони. Споживачу в таких ситуаціях практично неможливо довести свою правоту. Бо окрім слів, що людина чесна і ніякого втручання з її боку не було, вона нічого не може надати. А для суду потрібні письмові докази: висновки експертизи, акти перевірки, акти розпломбування, висновки комісії. А що може надати споживач, якщо він на комісію не ходив і на розпломбуванні його не було?

    Якщо людина не згодна з висновками експертизи газовиків, вона повинна самостійно замовити перевірку лічильника. Технічні висновки - це письмові докази. У нас є багато експертних установ, які можуть проводити подібні дослідження. У суді потрібно заявити клопотання про призначення експертизи. Але її оплата покладається на споживача. Це недешево. Якщо експертиза буде на користь споживача, то суд може побачити суперечність у доказах однієї сторони з доказами іншої. Прийме законне рішення.

    Як убезпечити себе від подібних ситуацій?

    Не виходить у споживача прийти на комісію - повідомте про це комісію, попросіть перенести засідання. Надішліть свої пояснення листом, зателефонуйте. Фотографувати потрібно всі моменти. Якби не критично суд оцінював фотографії, але це також доказ. Можливо, на момент знімання лічильника, там була пломба. А як доїхала до газконтори - її не стало. На перший погляд це ніби дрібниці, але від них багато що залежить.

    Обов'язок по перевірці та періодичності повірки лічильників покладається на комунальні організації. Я ніколи не зустрічав випадків, щоб споживач чинив перешкоди під час перевірки. Періодичність служби самі визначають. Це може бути через 3-5 чи 10 років. Вини споживача в тому, що вони невчасно приходять, немає. Проблема у більшості випадків в неналежному ставленні працівників комунальних структур до виконання своїх обов'язків. А страждає споживач, бо комунальники зловживають своїми правами.

    Реально споживачу виграти суд?

    Це витрати, час і нерви. Починаючи від процесуальних моментів і закінчуючи збором доказів. Для адвокатів і суду докази — ключовий аргумент.

    Я стикаюся з тим, що по районах люди підписують правила приєднання до газових мереж. Хоча й не бачили тих правил. За них там хтось галочку поставив і потім нараховується борг. Був випадок, що людина поїхала у відрядження, а в цей же день були підписані якісь там правила. Ми оскаржили той судовий наказ.

    Ще був випадок у Кобеляках на Полтавщині. Людям нарахували борг по цих правилах. Суд скасував. А газовики приїхали і відключили газ. Ніхто нікого не боїться. Людина махне рукою, знайде дві тисячі і заплатить, бо не може жити без газу. Це маніпуляції і зловживання повноваженнями. Вони знають, що суд скасував борг, але перекривають газ. Людина не знає, що їй робити в цій ситуації. Я раджу: одразу поліцію викликайте чи собаку випускайте.

    Був випадок, коли людина показувала оригінал рішення суду, що борг скасовано. А газовикам керівництво наказало все рівно відрізати будинок від постачання. Рішення суду, яке всі повинні виконувати, їх не цікавить. Вплинути на керівника газової служби практично неможливо.

    До того ж сьогодні людині відрізали газ, вона звертається до суду щодо протиправності дій. І буде судитись рік-півтора. Перша інстанція - це щонайменше 3-4 місяці. Приходить опалювальний сезон, а в будинку немає газу.

    Відключення газу споживачам потрібно законодавчо заборонити. В населення зараз доходи мізерні. Якщо виник борг, то дайте можливість людині його сплатити. За неопалюваний період вона розрахується. Якщо ж за газ не платять рік-два, тоді ситуація інша. Це систематичний боржник. Я вважаю, що має бути індивідуальний підхід по роботі зі споживачами і менше зловживань із боку комунальних служб.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми