«Нафтогаз» встановив місячну ціну на газ для побутових споживачів в липні на рівні 13,50 грн за куб. При цьому фіксована річна ціна дорівнює 7,96 грн за кубометр.
Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич розповів виданню «Коментарі», що зростання ціни газу є прямим наслідком волатильності (мінливості) даного ринку.
«Якщо минулого року приблизно в ці ж дати ціни були на рекордно низьких значеннях з 2009 року, то зараз вони знаходяться на локальних максимумах і перевищують 300, а то і 350 доларів за тисячу кубометрів. Це ринкова властивість, з якою ніхто нічого зробити не зможе. Як і передбачити рух цін, на які впливає безліч факторів, — пояснює експерт. — Таким чином, будь-які трейдери, включаючи „Нафтогаз“, виставляють ціну в межах 13 грн за куб без доставки, і діють абсолютно відповідно до ринкової кон’юнктури. Дорікнути їм немає за що».
Інша справа, підкреслює Дмитро Марунич, що є проблеми в самій реформі газового ринку в Україні.
Він зазначає, що безконтрольність ситуації призводить до того, що ми можемо мати ціни й вищі. Не виключено, що восени на тлі підвищення попиту на газ на європейських біржах, його ціна ще зросте, прогнозує експерт. Поки споживача побутового частково страхує так званий «річний тариф». Однак що буде далі — невідомо. За деякими даними, в «Нафтогазі» мають намір його якось скоригувати.
На думку Дмитра Марунича, це може призвести до того, що споживачі будуть змушені платити більше. Хто не зможе — влізуть в борги.
«Борги виростуть, знадобиться більше субсидій. Це призведе до розбалансування держбюджету, — підкреслює експерт. — До того ж у нас є гігантські борги між учасниками ринку газу — понад 100 млрд грн. Це питання потребує регулювання», — резюмував експерт.